+ Απάντηση στο θέμα
Σελίδα 4 από 4 ΠρώτηΠρώτη ... 2 3 4
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 31 έως 34 από 34
    Νικο για μενα και το 47αρι των Τρικαλων ειναι προβληματικο αλλα τουλαχιστον στα Τρικαλα υπαρχει επισημο metar που δινει 47βαθμους οπως και για τη Λαμια (46,5).
    Για την Ελευσινα ΔΕΝ υπαρχει καν μεταρ πανω απο 46 βαθμους. Ειναι μεγαλο λαθος τους μαλλον το γραμμενο με το χερι 46αρι το ειδαν για 48αρι και το καταχωρησαν.
    Καλα για το Τατοι(48αρι και εκει) ειναι δεδομενο οτι καηκε ο κλωβος απο την φωτια που περασε μεσα απο το αεροδρομιο.
    Ο Ζιακοπουλος κανει την πολυ καλη αναλυση μετα απο δικο μου ποστ στο Μπλογκ που προφανως του εδωσα το εναυσμα να το ψαξει.
    Ελπιζω πραγματικα η ΕΜΥ να ενδιαφερθει και να το μελετησει το θεμα και βεβαια να το ακυρωσει καποια στιγμη.
    Ειναι δεδομενο με αυτα τα στοιχεια που εχω συλλεξει εγω και μονο που δεν εχω επαφες για ολα τα στοιχεια οτι ακυρωνεται μεσα σε ενα μισαωρο το ρεκορ.
    Ο wmo δεν κανει ανεξαρτητη ερευνα αλλα επαφιεται στην τιμη που εδωσε καποιος καπου καποτε ακομα και λαθος απο την ελληνικη ΕΜΥ.

Snow Admin Northmeteo is infamous around these parts
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Βασίλη όπως είπε και ο Ζιακόπουλος η δυναμική μας για το γεωγραφικό πλάτος που ειμαστε ειναι αυτή, εδώ ειναι τα απόλυτα ρεκόρ που εχουν σημειώσει οι Μεσογειακές χώρες, 47.8 Murcia Ισπανιας 29/7/1976, 47.4 Amareja Πορτογαλιας 1/8/2003, 47.0 Foggia Ιταλιας 25/7/2007, 46.6 Λευκόνοικο Κύπρου 1/8/2010. Έτσι και το 47.2 των Τρικάλων στις 25/8/1958 μάλλον ειναι και το πιο σωστό με βάση τα παραπάνω. Οπότε αμα οπως λες υπαρχει και metar με 47άρι για τα Τρίκαλα τότε μαλλον ειναι αληθές. Το 48άρι σε Ελευσίνα και Τατόι αμα δεν υπάρχει και metar να το υποστηρίζει απορρίπτεται απλά λόγω ανακρίβειας. Και απορώ γιατι τόσα χρόνια δεν το εχουν ψάξει και απο τον WMO πριν το συμπεριλάβουν ως ρεκόρ Ευρώπης. Όπως τα παρέθεσες παραπάνω πάντως, το 48άρι εγώ αν ημουν WMO θα το ακύρωνα απευθείας, λόγω ελλιπών στοιχείων.

Λιγα στατιστικα εως και 23/9 για το Σεπτεμβρη μας...Ο μηνας θερμοκρασιακα βρισκεται στο +0,8οC με ταση να παει προς το μηδεν αποκλιση. Ευτυχως το φθινοπωρο γενικα δεν εχει επηρεαστει απο τη μεγαλη θερμανση που παρατηρειται το καλοκαιρι και τις περισσοτερες φορες βρισκεται κοντα στα κλιματικα. Απο θεμα υετου ομως ο φετινος εχει ξεφυγει παρα πολυ προς τα πανω. Με κανονικη τιμη τα 30μμ φετος εχουμε 131μμ δηλαδη 4 φορες πανω. Με μια γρηγορη ματια που εριξα ο φετινος ειναι ο 3ος ή 4ος βροχεροτερος Σεπτεμβρης απο το 1950 και μετα. Τελος δε μπορουμε να μην σημειωσουμε τις τεραστιες θερμοκρασιες που σημειωθηκαν αυτο το μηνα το 2015 στις 5 και 6 του μηνα με τον υδραργυρο στη Λαρισα να φτανει τους 41,9οC που ειναι η μεγαλυτερη θερμοκρασια για αυτο μηνα στον ελληνικο χωρο απο καταβολης μετρησεων (1890 και μετα). Ηταν μαλιστα η μεγιστη ολου του καλοκαιριου πραγμα πρωτογνωρο να σημειωνεται η μεγιστη του ετους τον μηνα Σεπτεμβρη και οχι καποιο απο τους καλοκαιρινους μηνες.

Senior Member MeteoTirnavos is on a distinguished road
    Περιοχή
    Τύρναβος - Βόλος

Δικαιώματα - Επιλογές

• Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας