+ Απάντηση στο θέμα
Σελίδα 3 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 4 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 21 έως 30 από 34
    Senior Member orestis333 is on a distinguished road
    Περιοχή
    ΙΩΝΙΑ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ
    ελα αφηστε τα τραφακια και της γιδες και ετοιμαστειτε.......... το CFS μιλησε...

αντε να ερθει ο χειμωνας να αποκτησει πραγματικο ενδιαφερον ο καιρος..

Snow Admin Northmeteo is infamous around these parts
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Χαχα Ορέστη αμα αρχίσουμε απο τώρα αυτά, δεν θα την βγάλουμε τον χειμώνα, αν και φέτος εγω προσωπικά τον πήχυ τον έχω στο έδαφος. Αυτά φλωρικα ειναι σου έχω πιο σπεσιαλ εδω:

Εδώ βλέπουμε πως μετα απο μια βροχούλα, παγώνει ο Θερμαικός, αφου ξαστερώνει με την θερμοκρασία να πέφτει στους -15, με βαρδάρη 8 μποφόρ και wind chill στους -40, πάλι χιόνι δεν βλέπαμε πάντως

Παρεπιπτόντως σήμερα είχαμε μέγιστες έτους στην Κρήτη, 41.6 στις Μοίρες Ηρακλείου ισοφάρισε ουσιαστικά το ρεκόρ της Ελευσίνας, 39.8 η Παλαιοχώρα με τρελά σκαμπανεβάσματα, αφου η ελάχιστη ημέρας σημειώθηκε το μεσημέρι, στις 11 το πρωί έφτασε τους 38 βαθμούς, για να πέσει μια ώρα μετά στους 32, σημειώνοντας ελάχιστη ημέρας, και γενικά δείτε τα σκαμπανεβάσματα ανάλογα με την διεύθυνση του ανέμου, μέχρι το απόγευμα, οπότε και τελικά μπήκαν οι δροσερές μάζες ρίχνοντας την θερμοκρασία, όχι σε τρομερά επίπεδα βέβαια, αφου η ζέστη δεν αναμένεται να υποχωρήσει εκεί πριν τα τέλη της εβδομάδας:

Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  OutsideTempHistory.gif
Εμφανίσεις:  137
Μέγεθος:  12,8 KB

Δεν ξέρω αν ισχύει το 42.2 της Κουντούρας(αν ισχύει είναι και μέγιστη Ελλάδας), καθόλου παράξενο αλλα πρέπει να γνωρίζουμε αν ο σταθμός συντηρείται και αερίζεται σωστά γιατι δεν ειναι και Davis. Τελικά δεν ισχύει αφου όπως αναφέρθηκε έχει πρόβλημα το ανεμιστηράκι...

Senior Member analipsitasos is on a distinguished road
    Περιοχή
    thessaloniki
    Ειναι ισως ο μοναδικος τροπος που εχει μεινει για να μη χιονισει με τετοια θερμοβαθμιδα. Το αλλο του ορεστη κατι σαν το χιονι της λαρισας το 2010,εμεις παλι το τριτο(εκατοστο) θα ειχαμε με το χαμηλο τοσο νοτια. Αν δεν ειναι στις σποραδες δουλεια δεν κανουμε,γιατι αλλιως πρεπει να φυγει διαγωνια προς τα πανω,πραγμα πολυ δυσκολο

Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Όλος ο αυλώνας αν έσκαγε 50-100 χιλιόμετρα νοτιότερα, και ελαφρώς πιο δυτικά τότε ναι θα μιλούσαμε σε άλλη βάση, αφου το χαμηλό θα έβγαινε δυτικά. Τώρα έτσι πως ειναι αυτό σκάει το χαμηλό Αιγαίο, οπότε θα τρώγαμε βροχή απο το θερμό με άπνοια, και ύστερα θα μπούκαρε το ψυχρό, θα γυρνούσε ακαριαία την βροχή σε χιόνι και θα έκοβε μαχαίρι. Ίσως προλάβαινε να έκανε κάποιο πασπάλισμα πριν κόψουν τα φαινόμενα, ή ενδεχομένως να βλέπαμε μια ολιγόωρη χιονοθύελλα, αφου θα υπήρχε τρομακτική δυναμική, με κεραυνούς και τέτοια, αφού μέσα σε σχεδόν 12-15 ώρες θα είχαμε πτώση περίπου 25 βαθμών αφου θα έπεφτε απο το +4 στο -20. Μοιάζει αρκετά με την κακοκαιρία των Φώτων τον Γενάρη του 2012, που τότε χιόνισε μέχρι τα 200 περίπου, αφου και τότε το χαμηλό ηταν πολύ κοντά μας, φυσικά καμία σχέση τότε η δυναμική με αυτό.
    Kάπως έτσι θα ηταν τα ensemble 24 ώρες πριν απο μια τέτοια εισβολή... Οι μαύρες γραμμές ειναι η θερμοκρασια στα 850, στα 500 και ο υετός απο κάτω.

Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  12zx7-9-15.gif
Εμφανίσεις:  132
Μέγεθος:  54,1 KB

Θυμίζουν κάτι απο Νέα Υόρκη ειναι η αλήθεια, μόνο που εκεί χιονίζονται κιόλας, εδώ θα βλέπαμε τους γαλαξίες παρέα με τον βαρδάρη

Επισημα στοιχεια για καποιους σταθμους της χωρας απο ΕΜΥ (κλασικοι κλωβοι)
    ΙΟΥΝΙΟΣ 2016
    Λαρισα μεση θερμοκρασια +2,3 πανω απο τα κλιματικα
    Μικρα +2,4
    Ελληνικο +2,5
    Καλαματα +1,3
    Σουδα +1,9
    Ηρακλειο +1,2
    Κερκυρα +1,6
    Μιλαμε για εναν πολυ θερμο μηνα που στα Ηπειρωτικα αγγιξε τους 2,5 βαθμους πανω απο τα κλιματικα ενω στα παραθαλασσια/νησιωτικα κοντα στον 1,5β.κ πανω απο τα κλιματικα.
    Για να κανουμε ενα zoom στα δεδομενα της Λαρισας να πουμε οτι
    Η μεση ελαχιστη θερμοκρασια ηταν η 2η πιο μεγαλη την περιοδο 1955-2016 με τον Ιουνιο 2012 μονο να ειναι ενα δεκατο ακομα πιο ζεστος.
    Η μεση μεγιστη θερμοκρασια ηταν η 4η πιο μεγαλη την περιοδο 1955-2016.
    Τελος η μεση μηνιαια θερμοκρασια ηταν η 3η μεγαλυτερη την ιδια περιοδο.

Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ωραίος Βασίλη, ευχαριστούμε πολύ. Τελικά παραπλανητικά τα διαγράμματα του NOAA, αφου μαλλον παιρνουν δορυφορικές μετρήσεις και όχι απο σταθμούς, μιας και εχουμε σχεδον 1 βαθμο απόκλιση απο τα πραγματικά δεδομένα. Και εμένα μου έκανε εντύπωση που εβγαινε με τοση μικρή απόκλιση ο Ιούνης. Απλά δεν ξέρω μηπως ειναι με βάση τα κλιματικα της ΕΜΥ οι παραπανω τιμες, δηλαδη 1955-1997, και όχι 1981-2010, που ειναι τα διαγραμματα που εβαλα αυτα θα μας τα πει ο Βασιλης που έβγαλε τις αποκλίσεις. Εδώ ξαναβάζω το διάγραμμα του Ιούνη:

Παντως στα στατιστικα ναι ηταν ο 3ος θερμότερος Ιούνης και για την Μίκρα μετα το 2007 και το 2012, στην περιοδο 1955-2016...

Senior Member MeteoTirnavos is on a distinguished road
    Περιοχή
    Τύρναβος
    Μιας και ασχολούμαι με τα στατιστικά, νομίζω Νίκο ότι το NOAΑ έχει διαφορετική μέθοδο για την μέση τιμή της θερμοκρασίας από εκείνον της Ε.Μ.Υ. αλλά και από το ogimet, αν θυμάμαι καλά υπολογίζει την μέση τιμή με τον τύπο (max+min)/2 σε αντίθεση με Ε.Μ.Υ. που παίρνει 4 τιμές την μέρα και στο ogimet που είναι 8
    Κατά την γνώμη μου εκεί οφείλονται οι διαφορές....

Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ναι Θάνο το γνωρίζω αυτό, η ΕΜΥ παιρνει 4 τιμες στις 6 το πρωι στις 12 το μεσημερι στις 6 το απογευμα και στις 6 το επόμενο πρωί νομίζω. Και με αυτον τον τροπο βγαζει τον μεσο ορο της κάθε ημέρας. Για το ΝΟΑΑ και για το Ogimet δεν γνωρίζω, παντως αν παιρνουν τον κλασσικο τυπο μεγιστη και ελάχιστη δια δυο, θα υπαρχουν σιγουρα διαφορές. Απο την αλλη οι davis οι σταθμοι παιρνουν ωριαίες καταγραφες, και βγαζουν τον μεσο ορο της ημέρας δια του 24, που ειναι πιστεύω και ο πιο σωστός τρόπος. Θα ψαξω να δω παντως πως βγαινουν οι μέσοι όροι για να ξερουμε και τι μας γινεται...

http://e-meteolarissa.blogspot.gr/20...g-post_20.html

Ενα ολοκληρωμενο αρθρο με τα fake 48αρια των Αθηνων. Μπειτε σε ολα τα λινκ παραπομπων.

---------- Post added at 14:33 ---------- Previous post was at 14:32 ----------

Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Northmeteo Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ωραίος Βασίλη, ευχαριστούμε πολύ. Τελικά παραπλανητικά τα διαγράμματα του NOAA, αφου μαλλον παιρνουν δορυφορικές μετρήσεις και όχι απο σταθμούς, μιας και εχουμε σχεδον 1 βαθμο απόκλιση απο τα πραγματικά δεδομένα. Και εμένα μου έκανε εντύπωση που εβγαινε με τοση μικρή απόκλιση ο Ιούνης. Απλά δεν ξέρω μηπως ειναι με βάση τα κλιματικα της ΕΜΥ οι παραπανω τιμες, δηλαδη 1955-1997, και όχι 1981-2010, που ειναι τα διαγραμματα που εβαλα αυτα θα μας τα πει ο Βασιλης που έβγαλε τις αποκλίσεις. Εδώ ξαναβάζω το διάγραμμα του Ιούνη:

Παντως στα στατιστικα ναι ηταν ο 3ος θερμότερος Ιούνης και για την Μίκρα μετα το 2007 και το 2012, στην περιοδο 1955-2016...
    Ναι λογω του 1981-2010 οι αποκλισεις φαινονται μικροτερες...εγω εχω με το 1955-1997

Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ωραίος Βασίλη, πολυ ενδιαφέροντα και ευχαριστούμε που τα παρέθεσες εδω, γιατι να σου πω οτι τα εψαχνα και εγω αυτα που ειχε πει ο Ζιακόπουλος για τα ρεκορ και δεν τα έβρισκα... Τελικα το 47αρι ειναι το επιβεβαιωμένο ρεκόρ, το 48αρι αμφισβητείται και καλά κάνουν, αφου δεν συνάδει με γειτονικές τιμές, παρόλο που το WMO εχει δεχτεί αυτη την τιμή σαν μέγιστη Ευρώπης. Κάποια στιγμή πάντως θα σπάσουν και αυτά τα ρεκόρ και θα τελειώσει μια και καλή το παραμύθι...

Δικαιώματα - Επιλογές

• Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας