+ Απάντηση στο θέμα
Σελίδα 2 από 50 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 4 12 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 11 έως 20 από 496
    Snow Admin Northmeteo is infamous around these parts
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από jbach Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα σε όλους και καλό χειμώνα να έχουμε! Το '88 ήμουν απογευματινός στο λύκειο εκείνο το πρωί. είχε τρελό αέρα και κρύα βροχή ξατα τις 8.30 που ξύπνησα για διάβασμα. Ο αέρας ήταν τόσο δυνατός που από τύχη μια πόρτα στο πατρικό μου δεν σκότωσε το σκύλο μας με τη δύναμη που έκλεισε. Τρομερά αντανακλαστικά! Το γύρισε τόσο απότομα σε χιόνι που δεν το καταλάβαμε. Υποθέτω γύρω στις 10.00 το πρωι. Τα υπόλοιπα είναι ιστορία! Πριν τις 13.00 βγήκε ανακοίνωση για κλειστα σχολεία και κατα τις 14.00 περπατούσα στο μέσο της έρημης Βασ. Όλγας εν μέσω σφοδρότατης χιονοθύελλας! Αυτά ήταν! Το 2001 ήμουν δόκιμος στο Λαγκαδα και η φάση ήταν ανάλογη. Μάλιστα είχα υπηρεσία το προηγούμενο βράδυ και είχε ρίξει τρελή ποσότητα υετού σε βροχή. Φεύγοντας το πρωι (είχε κλασσικά ομίχλη στον Λαγκαδα με βροχή - δεν θυμάμαι θερμοκρασίες όμως) πρόλαβα ίσα ίσα να περάσω το Δερβένι. Το γύρισε και τότε απότομα. Τότε η σφοδρότητα των φαινομένων ήταν τις απογευματινές ώρες. Ωραίος χιονιάς αλλά καμία σχέση με το έπος του '88. Ας κάνει έστω ένα 2001 φέτος, δεν ζητάμε πολλά!
    Αρε Γιάννη αυτα ειναι σκηνικά, και εγώ θυμάμαι το 88 που μας διώξαν απο το σχολείο και επικρατούσε ενα κομφούζιο, κανεις βεβαια δεν ήξερε οτι θα ξαναπηγαίναμε σχολείο με την νέα χρονιά χαχαχα. Όλα έγιναν ταχύτατα, για πότε ξεκίνησε το χιόνι και για ποτε ειχε μπει ηδη το 10ποντο κατω κανείς δεν κατάλαβε. Απλά εγώ δεν εχω μνήμες απο το γεγονός γιατι ημουν κλεισμένος στο σπίτι, ασε που και να ηθελες να κυκλοφορήσεις ηταν αδύνατο με τέτοιες συνθήκες. Το 2001 φυσικα δεν πιανει μια μπροστά στο 88 αλλα και εκεινος ο χιονιάς ηταν αρκετά μεγάλος για τα δεδομένα της πόλης.

Senior Member orestis333 is on a distinguished road
    Περιοχή
    ΙΩΝΙΑ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ
    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Northmeteo Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αρε Γιάννη αυτα ειναι σκηνικά, και εγώ θυμάμαι το 88 που μας διώξαν απο το σχολείο και επικρατούσε ενα κομφούζιο, κανεις βεβαια δεν ήξερε οτι θα ξαναπηγαίναμε σχολείο με την νέα χρονιά χαχαχα. Όλα έγιναν ταχύτατα, για πότε ξεκίνησε το χιόνι και για ποτε ειχε μπει ηδη το 10ποντο κατω κανείς δεν κατάλαβε. Απλά εγώ δεν εχω μνήμες απο το γεγονός γιατι ημουν κλεισμένος στο σπίτι, ασε που και να ηθελες να κυκλοφορήσεις ηταν αδύνατο με τέτοιες συνθήκες. Το 2001 φυσικα δεν πιανει μια μπροστά στο 88 αλλα και εκεινος ο χιονιάς ηταν αρκετά μεγάλος για τα δεδομένα της πόλης.
    εγω θυμαμαι μπαινει ο διευθυντης μεσα στην ταξη κατα τις 10-11 και λεει στον δασκαλο μας για ρωτα τα παιδια θελουν να πανε για χιονοπολεμο και ακουστηκε ενα δυνατο ναιιιιιιιιι.εξω γινοταν της ποπης δεν εβλεπες στα 10 μετρα απο την χιονοθυελα.σαν τωρα το θυμαμαι απιστευτο χιονι.δεν προκειται να το ξεχασω ποτε.

Senior Member Vaggelisperaia is on a distinguished road
    Περιοχή
    Περαια
    Μπήκε ο φίλος μπήκα εγώ μπήκαμε όλοι ξανά και αρχίσαμε το θυμαμαιιιι
    ΝΑ δούμε για πόσο ακόμα θα λέμε για 88 και 2001 αχχχχ ρε χιόνι τι μας κανειςςςς

Περιοχή
    ΙΩΝΙΑ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ
    Έχουμε μπλέξει άσχημα φέτος με τον αζορ. τρελό κόλλημα τέρμα δυτικά.καήκαμε Πρέπει επειγόντως να αλλάξει αυτή η αηδία.2 τρελές κατεβάσιες πάνε για χάσιμο. κι από πίσω μετά εκεί στο δεύτερο 10ημερο βγάζει κι άλλη κατεβάσια δυτικά πάλι.τρελη εμμονή.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη orestis333 : 03-12-17 στις 11:19

Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Δείτε πως η παγοκάλυψη φρέναρε το τελευταίο διάστημα, δείγμα οτι αποδυναμώθηκε ο στρόβιλος

Oι δείκτες επίσης ψιθυρίζουν Δ. Ευρώπη, χωρίς να ειναι απόλυτο βέβαια:

Ενώ ο ΑΟ ειναι δυναμίτης:

Θέλω να πιστεύω οτι θα πάρουμε σειρά κάποια στιγμή μέσα στον μήνα, και θα ξεκολλήσει αυτή η κατάσταση με τους αντικυκλώνες δυτικά. Σχεδον πάντα οι χειμώνες έτσι ξεκινούσαν απο Δ. Ευρώπη και σταδικά μετατοπίζονταν η κατάσταση ανατολικά.

Senior Member analipsitasos is on a distinguished road
    Περιοχή
    thessaloniki
    έχουμε άλλους 3 μήνες μπροστά μας και ψάχνουμε 2 μέρες. κανένα άγχος ό,τι και να δείχνουν οι χάρτες. όποιοι ψάχνουν κατεβασιές τη μία πίσω από την άλλη συνεχώς ας ξαναδούν χάρτες να δουν που βρίσκεται η ελλάδα σε σχέση με την αφρική και που βρίσκεται σε σχέση με τις περιοχές από τις οποίες μας έρχεται το κρύο. εμένα μου θυμίζει το 2010 προς το παρόν που και τότε είχε γροιλανδικό,που ο οκτώβρης(τώρα ο νοέμβρης) είχε αρκετά νερά,που και τότε ο δεκέμβρης είχε μπει με ζέστες(25αρι είχε κάνει στη θεσσαλονίκη τότε) κλπ. το έκανε το καλό το χιόνι παρόλα αυτά στην κλασσική ημερομηνία 16-17/12,απλά η θεσσαλονίκη ήταν λίγο άτυχη αφού και λάρισα είχε πολύ χιόνι και σέρρες ήταν καλά. περιμένουμε λοιπόν. ευκαιρία μέρες σαν τη σημερινή να βγει έξω ο κόσμος να κάνει τη βόλτα του και να ευχαριστηθεί αυτό τον τέλειο καιρό,μιας που σταμάτησαν και οι σιχαμένες βροχές(και δεν φαίνονται και άλλες βροχές το επόμενο διάστημα). λίγο κρύο τα πρωινά και το βράδυ τις επόμενες μέρες απλά,τη μέρα λίγο ο ήλιος,λίγο το ένα,λίγο το άλλο τα 10αρια θα φτάνουμε,οπότε αντέχεται

Περιοχή
    ΙΩΝΙΑ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ
    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από analipsitasos Εμφάνιση μηνυμάτων
    έχουμε άλλους 3 μήνες μπροστά μας και ψάχνουμε 2 μέρες. κανένα άγχος ό,τι και να δείχνουν οι χάρτες. όποιοι ψάχνουν κατεβασιές τη μία πίσω από την άλλη συνεχώς ας ξαναδούν χάρτες να δουν που βρίσκεται η ελλάδα σε σχέση με την αφρική και που βρίσκεται σε σχέση με τις περιοχές από τις οποίες μας έρχεται το κρύο. εμένα μου θυμίζει το 2010 προς το παρόν που και τότε είχε γροιλανδικό,που ο οκτώβρης(τώρα ο νοέμβρης) είχε αρκετά νερά,που και τότε ο δεκέμβρης είχε μπει με ζέστες(25αρι είχε κάνει στη θεσσαλονίκη τότε) κλπ. το έκανε το καλό το χιόνι παρόλα αυτά στην κλασσική ημερομηνία 16-17/12,απλά η θεσσαλονίκη ήταν λίγο άτυχη αφού και λάρισα είχε πολύ χιόνι και σέρρες ήταν καλά. περιμένουμε λοιπόν. ευκαιρία μέρες σαν τη σημερινή να βγει έξω ο κόσμος να κάνει τη βόλτα του και να ευχαριστηθεί αυτό τον τέλειο καιρό,μιας που σταμάτησαν και οι σιχαμένες βροχές(και δεν φαίνονται και άλλες βροχές το επόμενο διάστημα). λίγο κρύο τα πρωινά και το βράδυ τις επόμενες μέρες απλά,τη μέρα λίγο ο ήλιος,λίγο το ένα,λίγο το άλλο τα 10αρια θα φτάνουμε,οπότε αντέχεται
    Κανεις δεν ειπε οτι θελουμε κατεβασιες την μια πισω απο την αλλη βρε τασο.για την κυκλοφορια το ειπα εγω οτι πρεπει να ανησυχουμε.οταν σκαει αβερτα δυτικα ο αζορ τι πρεπει να λεμε ολα καλα?δες εδω διαγραμμα αγγλιας

Φουλ στο μειον ειναι οσο παει και με ρημαζει την ψυχολογια.

Senior Member analipsitasos is on a distinguished road
    Περιοχή
    thessaloniki
    και γιατί να ανησυχούμε με την κυκλοφορία? καλομάθατε μάλλον που η κεντροδυτική ευρώπη είδε κανονικό χειμώνα 1-2 φορές την τελευταία δεκαετία και περιμένατε μήπως να είναι κάθε χρόνο πάνω τους ο αζορικός? καλύτερα έτσι,μακάρι όλος ο χειμώνας να πάει έτσι. εγώ βλέπω πάντως ότι ήδη έχει χιονίσει μια χαρά και στην κεντρική και στην ανατολική ευρώπη(χιόνισε σόφια την προηγούμενη βδομάδα,χθες χιόνισε βελιγράδι κλπ). μακάρι τα μείον όλο το χειμώνα να είναι στην κεντροδυτική ευρώπη κι αν θέλει και μπορέσει να κατέβει κάτι και προς τα εδώ έχει καλώς. αλλιώς μια χαρά είναι και όλο το τρίμηνο να μας πάει όπως τώρα. δε χρειάζεται να κρυώνουμε τσάμπα με τις άχρηστες αναστροφές ή τα άχρηστα ξερόκρυα με τους αυλώνες ανατολικά μας

Περιοχή
    ΙΩΝΙΑ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ
    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από analipsitasos Εμφάνιση μηνυμάτων
    και γιατί να ανησυχούμε με την κυκλοφορία? καλομάθατε μάλλον που η κεντροδυτική ευρώπη είδε κανονικό χειμώνα 1-2 φορές την τελευταία δεκαετία και περιμένατε μήπως να είναι κάθε χρόνο πάνω τους ο αζορικός? καλύτερα έτσι,μακάρι όλος ο χειμώνας να πάει έτσι. εγώ βλέπω πάντως ότι ήδη έχει χιονίσει μια χαρά και στην κεντρική και στην ανατολική ευρώπη(χιόνισε σόφια την προηγούμενη βδομάδα,χθες χιόνισε βελιγράδι κλπ). μακάρι τα μείον όλο το χειμώνα να είναι στην κεντροδυτική ευρώπη κι αν θέλει και μπορέσει να κατέβει κάτι και προς τα εδώ έχει καλώς. αλλιώς μια χαρά είναι και όλο το τρίμηνο να μας πάει όπως τώρα. δε χρειάζεται να κρυώνουμε τσάμπα με τις άχρηστες αναστροφές ή τα άχρηστα ξερόκρυα με τους αυλώνες ανατολικά μας
    το χιονι σου αρεσει ρε παλικαρι μου μπροστα στην πορτα σου?αν ναι η συγκεκριμενη κυκλοφορια δεν μπορει να στο φερει.βεβαια εσενα δεν σε καιει και πολυ οποτε στα τετοια σου.εμενα ομως με καιει γιατι ειμαι τρελαμενος με το χιονι οποτε αν γινεται ολοι οι αυλωνες που θα βγουν τον χειμωνα να εσκαγαν αδριατικη οχι δεν θα ελεγα.

Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ναι ρε παιδιά έχει δίκιο ο Τάσος, γιατι αγχώνεστε απο τώρα; Επειδή κατεβάζει Δ. Ευρώπη το δέσατε οτι θα το συνεχίσει σερί έτσι; Εγώ δεν βλέπω τέτοια σημάδια πάντως, μην ξεχνάμε οτι για αρκετούς μήνες τους ειχε ρημάξει στους αντικυκλώνες εκεί, όχι μόνο το καλοκαίρι αλλα και σε μεγάλη περίοδο του φθινοπώρου. Εγώ το βλέπω φυσιολογικό να γινεται τωρα αυτό, αμα το συνέχιζε σερί με αντικυκλώνες εκεί έπρεπε να φοβόσασταν. Εξάλλου είπαμε εδώ ψάχνουμε την μια κατεβασιά που θα μας ευνοήσει, όπως έγινε και τον περασμένο Γενάρη, οπότε τζάμπα αγχώνεστε απο τώρα την στιγμή που ακόμα ειμαστε στις αρχές Δεκέμβρη. Να ήταν αρχές Φλεβάρη, να μην ειχαμε δει τίποτα και να βλέπαμε τέτοια διαγράμματα τότε και εγώ μαζί σας, γιατι εκεί παίζουμε με τον χρόνο πλέον, αλλα τώρα δεν εχει κανένα νόημα η όλη συζήτηση. Σας είπα κάντε μερικες μέρες υπομονή πιστευώ οτι το 2ο μισό του μήνα θα ενεργοποιηθεί η κατάσταση, αφου ο Αζορικός μάλλον θα ριτζάρει συνέχεια οπως φαινεται, και απο βδομάδα παιρνει μπρος και η Αμερική:

Δικαιώματα - Επιλογές

• Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας