+ Απάντηση στο θέμα
Σελίδα 1 από 11 1 2 3 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 1 έως 10 από 104
    Senior Member xionoflorina is on a distinguished road
    Περιοχή
    Φλώρινα

Αναφορές Απριλίου 2017

Ας ελπίσουμε να βγει πιο ενδιαφέρων μήνας από τον αψυχο Μάρτη
    ΠΟΛΛΑ ΧΙΟΝΙΑ ΝΟΕΜΒΡΗ-ΓΕΝΑΡΗ.ΑΤΕΛΕΙΩΤΑ ΜΕΙΟΝ ΔΕΚΕΜΒΡΗ-ΓΕΝΑΡΗ

Snow Admin Northmeteo is infamous around these parts
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ο οποίος Μάρτης βγήκε καραθερμός με τις αποκλίσεις να αγγίζουν συχνά τους +4 και +5 βαθμους πάνω απο τα κλιματικά, εδω το διάγραμμα για την Μίκρα

Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  tn16622_30.gif
Εμφανίσεις:  30
Μέγεθος:  10,1 KB

Η αλήθεια ειναι οτι δεν το πολυκαταλάβαμε μετα απο τον πολυ ψυχρό Γενάρη, και ελαφρώς θερμό Φλεβάρη, ενώ υετικά έκλεισε πανω στους μέσους όρους, ας όψεται εκείνη η πολυήμερη κακοκαιρία στα τέλη του 1ου δεκαημέρου.

Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  sn16622_30.gif
Εμφανίσεις:  30
Μέγεθος:  7,9 KB

Ο Απρίλης απο την άλλη φαινεται να μπαινει με βροχούλες και μουντάδες, το σημερινό σκηνικό θα ανατραπεί άρδην απο αύριο. Ενώ σχεδον ολόκληρη η εβδομάδα θα κυλήσει με ψυχρουλες, βροχούλες κατα διαστήματα και κάποια χιόνια στα ορεινά. Εδωπέρα βροχή θα έχουμε κυρίως αύριο, ενώ τις υπόλοιπες ημέρες θα εχουμε συννεφιά κατα διαστήματα με τα φαινόμενα να περιορίζονται κυρίως στα ορεινότερα, Η Μεγάλη Εβδομάδα ακόμα ειναι ενας γρίφος, αν και απο οτι φαινεται και βάση κυκλοφορίας το πιθανότερο σενάριο ειναι να κυλήσει με σχετικά ψυχρό και άστατο καιρό, όπως άλλωστε είθισται να συμβαδίζει και με το κλίμα των ημερών. Αλλα σε κάθε περίπτωση μια πρώτη ματιά θα έχουμε προς τα μέσα της τρέχουσας εβδομάδας.

Περιοχή
    Φλώρινα
    Για την Μ. Βδομάδα εγώ γιατί βλέπω τουλάχιστον μέχρι Μεγάλη Τετάρτη να ναι σαν καλοκαίρι;

Senior Member orestis333 is on a distinguished road
    Περιοχή
    ΙΩΝΙΑ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ
    μακαρι την μεγαλη βδομαδα και τη κυριακη του πασχα να εχει καλκαιρινο καιρο λικαδες και ζεστη να χαρει ο κοσμος λιγο.και γενικα μεχρι τον μαιο να εχει ζεστουλα και καλο καιρο και μετα απο εκει και περα και καμια γιδα ενδιαμεσα να χαρειτε κι εσεις λιγο που εχετε τρελα με της γιδες και τα χιλιοστα καλοκαιριατικα...Α και κατι αλλο,οτι γιδα βγει το καλοκαιρι ευχομαι να βγαινει απο δευτερα μεχρι παρασκευη και τα σκ να εχει λιακαδες ζεστουλες και καθαρο καιρο...αν ολη την βδομαδα εχει 40αρια και τα σκ ξεσκιζεται στης γιδες ΜΗ ΣΩΣΕΙ ΚΙ ΕΡΘΕΙ ΠΟΤΕ ΑΣΤΑΘΕΙΑ ΦΕΤΟΣ...

Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Αμα βγει "καλοκαιρινό" το ξεκίνημα της Μεγάλης Εβδομάδας το πιθανότερο ειναι να παει με βροχές και ψύχρες το Πάσχα. Γιατι βλέπω οτι υπάρχει ξεκάθαρη τάση να κατεβάζει διαταρραχές απο τον Ατλαντικό, ακόμα βέβαια όλα ειναι στην θεωρία για την ώρα, αλλα αμα παρατηρήσεις καλύτερα τον αεροχείμαρρο προς τα εκεί το πάει, οπότε οψόμεθα...
    Ορίστε το 18αρι το εβγαλε κιολας

Πάσχα με στούπα στα χιονοδρομικά και όχι μόνο χαχα...
    Επίσης χάνουμε λόγω εποχής μια γκραντε κατεβασιά στο ξεκίνημα της Μ. Εβδομάδας, εδω με ενα ριτζακι τα κατεβαζε μέχρι το κύμα αμα ηθελε

To Ευρωπαικό μαλιστα το έστηνε ακόμα καλύτερα αλλα πλεον ειναι too late. Πάντως για την ώρα καλοκαιρίες και ζέστες δεν φαίνονται, μαλλον παμε σε εναν φυσιολογικότατο Απρίλη, και ελπίζουμε να δώσει τις πολυπόθητες βροχούλες.

Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από orestis333 Εμφάνιση μηνυμάτων
    μακαρι την μεγαλη βδομαδα και τη κυριακη του πασχα να εχει καλκαιρινο καιρο λικαδες και ζεστη να χαρει ο κοσμος λιγο.και γενικα μεχρι τον μαιο να εχει ζεστουλα και καλο καιρο και μετα απο εκει και περα και καμια γιδα ενδιαμεσα να χαρειτε κι εσεις λιγο που εχετε τρελα με της γιδες και τα χιλιοστα καλοκαιριατικα...Α και κατι αλλο,οτι γιδα βγει το καλοκαιρι ευχομαι να βγαινει απο δευτερα μεχρι παρασκευη και τα σκ να εχει λιακαδες ζεστουλες και καθαρο καιρο...αν ολη την βδομαδα εχει 40αρια και τα σκ ξεσκιζεται στης γιδες ΜΗ ΣΩΣΕΙ ΚΙ ΕΡΘΕΙ ΠΟΤΕ ΑΣΤΑΘΕΙΑ ΦΕΤΟΣ...
    Χαχαχα μήπως θελεις ειδική παραγγελία Εσυ που θες να πηγαινεις τα Σ/Κ και θες λιακάδες; Αμα θες για θαλασσα μην άγχεσαι δεν βγαζει καταιγίδες τοσο συχνά μεσα στο καλοκαίρι στα παράκτια, αμα τωρα θες για βουνό εκει το συζητάμε. Αν και θα αντιπρότεινα κατι άλλο, Δευτέρα με Παρασκευή καταιγίδες σε καθημερινή βάση και Σ/Κ λιακάδες για να εκδράμετε στις παραλίες, χαχαχα. Εμένα προσωπικα δεν μου καιγεται καρφι πως θα κυλήσει το καλοκαίρι, αφου δεν ακολουθώ τέτοια προγράμματα. Το μόνο που θέλω εγω ειναι να μην κανει παρατεταμένους καύσωνες, και να έχει συχνές καταιγίδες σε λογικά πλαίσια. Περισσότερο απο τον Ιούνιο τα περιμένω αυτά που μας εχει συνηθίσει τα τελευταία καλοκαίρια σε καλά πράγματα. Ο Μάης επειδή ξέρω οτι με τον Ιούνιο ειναι "μαλωμένοι" συνήθως, οπότε ας βγει θερμός και με λίγες καταιγίδες, γιατι οταν συμβαίνει το αντίθετο δεν μας βγαινει σε καλό. Εγώ αφου χιονισε φέτος δεν απαιτώ καλοκαίρι 2014 χαχαχα, αλλα ουτε και 2012, 2007 και τέτοια έκτροπα...

Περιοχή
    Φλώρινα
    Εγώ θα αντιπροτείνω κάτι άλλο. Ας κάνει όσες καταιγίδες θέλει το καλοκαίρι, Αλλά να τις κάνει σε ανθρώπινες ώρες. Δηλαδή μεσημέρι-απόγευμα-σούρουπο.

Για κάποιο περίεργο λόγο αντιπαθώ πάρα πολύ τις νυκτερινές καταιγίδες. Ξέρω ότι οι περισσότεροι αυτές γουστάρουν γιατί φαίνονται οι λάμψεις και βγάζουν φωτογραφίες και είναι πιο εντυπωσιακές. Αλλά στις 00.00 και στις 03 00 θέλω να βγαίνω έξω για ποτό και να μην ψάχνω που να μπω από κάτω. Και όταν είμαι πτώμα από τη προηγούμενη νύχτα θέλω να κοιμηθώ νωρίς και όχι να μην μπορώ από τους κεραυνούς και να κάθομαι να ψάχνω φακούς αν πέσει το ρεύμα. Γενικά σκέτη ταλαιπωρεία είναι οι καταιγίδες στα άγρια μεσάνυχτα
    Και το θέμα είναι ότι νυχτερινές καταιγίδες δεν έχει παντού. Από Θεσσαλία και κάτω είναι σπάνιοτατες μεσημέρι μπορεί να γίνεται χαμός στη Λαμία και τη Τρίπολη αλλά νύχτα σχεδόν ποτέ δεν κάνει εκεί. Αυτές οι μεγάλες νυχτερινές είναι Μακεδονία Θράκη και Σποράδες. Χαλκιδική νομίζω πιο συχνό είναι νύχτα παρά μεσημέρι καταιγίδα.

Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Χαχα καλά βρε και εσυ καθε πότε κάνει καταιγίδες τέτοιες ώρες και εχεις παράπονο; Εγω πέρσι το καλοκαίρι πάντως βαρια βαρια 2-3 φορες θυμάμαι να εκανε καταιγιδα αργα το βράδυ, πρεπει να ηταν 1-2 φορες τον Αύγουστο νομιζω, και αλλη μια τον Ιούνιο που περασε ενα μέτωπο, ασε που τα βράδια συνήθως μεσα στην θάλασσα τα κάνει. Παντως στατιστικά τις περισσότερες βραδυνές τις έχει ο Μάης και ο Ιούνης εδωπερα. Η τελευταία μεγάλη καταιγίδα ηταν περσι τον Σεπτέμβρη με τα 350 χιλιοστα στην Μηχανιώνα, που εντάξει εκεινο ηταν έπος απο τα λίγα, αφου κράτησε κανα 30ωρο η ανατροφοδότηση. Οι περισσότερες ειναι θερμικής φύσεως και γινονται μεσα στην ημέρα πάντως, για να γινει βραδυ πρεπει να εχουμε καποιο τραφάκι ή κάποια διαταρραχή που να περνάει εκεινες τις ώρες. Εσας πέρσι πόσες βραδυνές έκανε δηλαδη που ειναι καραηπειρωτικο μέρος; Η Χαλκιδική ναι κυρίως βραδινές βλέπει στα παράκτια και στα πόδια, στα ενδότερα όμως βλέπει και την ημέρα. Γενικά εκει μπορεις να δεις ολους τους συνδυασμους, εχει τυχει βασικα μια φορα, να βγαλει πρωινη απο τον Θερμαικό, και οταν λεμε πρωι ενννουμε κατα τις 6-7, να ερθει να αδειασει μια 30αρα, μετα τις 9-10 να αιθριάσει, να ντουμανιάσει προς το μεσημέρι, να πετάξει θερμική απο τα ενδοτερα που να κινηθει προς τα παράκτια και να δωσει αλλα τοσα, και μολις βραδιάσει να βγαλει ξανα απο τον Θερμαικό, απογευματινή και να ξαναριξει 3ο γυρο. Το έχω ζήσει ουκ ολίγες φορες αυτο το σκηνικο στο χωριό μου, οι πρωινες αστάθειες εκει ειναι σύνηθες φαινόμενο και επειδη εμενα ειναι ουσιαστικα καπου αναμεσα το χωριο, με πιανουν πολλές φορές και οι θαλάσσιες και οι ηπειρωτικές και σπανιότερα και οι ορογραφικές. Ειδικα ενα καλοκαιρι που εβρεχε σχεδον σε καθημερινη βαση, εφευγα απο την θάλασσα με ήλιο και γυρνούσα στο χωριό είτε με 2ευρα, είτε με ποτάμια οταν ενίοτε με επιαναν οι θερμικές. Γενικα η Χαλκιδικη σε αυτο το θεμα δεν πιανεται, ειναι απο τις λιγες περιοχες πανελλαδικά που μπορει να δει τετοιους συνδυασμους. Αλλα εκει στην Φλώρινα βραδυνες μου κανει εντυπωση ποσες ειδατε, εδω ακομα και εδω που ειμαστε παραθαλάσσιο μερος και ειμαι φαν τον βραδυνων περσι μετρημενες φορες στηθηκα με την καμερα για να βγαλω κανα ηλεκτρικό.

Περιοχή
    Φλώρινα
    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Northmeteo Εμφάνιση μηνυμάτων
    Χαχα καλά βρε και εσυ καθε πότε κάνει καταιγίδες τέτοιες ώρες και εχεις παράπονο; Εγω πέρσι το καλοκαίρι πάντως βαρια βαρια 2-3 φορες θυμάμαι να εκανε καταιγιδα αργα το βράδυ, πρεπει να ηταν 1-2 φορες τον Αύγουστο νομιζω, και αλλη μια τον Ιούνιο που περασε ενα μέτωπο, ασε που τα βράδια συνήθως μεσα στην θάλασσα τα κάνει. Η τελευταία μεγάλη καταιγίδα ηταν περσι τον Σεπτέμβρη με τα 350 χιλιοστα στην Μηχανιώνα, που εντάξει εκεινο ηταν έπος απο τα λίγα, αφου κράτησε κανα 12ωρο η ανατροφοδότηση. Οι περισσότερες ειναι θερμικής φύσεως και γινονται μεσα στην ημέρα πάντως, για να γινει βραδυ πρεπει να εχουμε καποιο τραφάκι ή κάποια διαταρραχή που να περνάει εκεινες τις ώρες. Εσας πέρσι πόσες βραδυνές έκανε δηλαδη που ειναι καραηπειρωτικο μέρος; Η Χαλκιδική ναι κυρίως βραδινές βλέπει στα παράκτια και στα πόδια, στα ενδότερα όμως βλέπει και την ημέρα. Γενικά εκει μπορεις να δεις ολους τους συνδυασμους, εχει τυχει βασικα μια φορα, να βγαλει πρωινη απο τον Θερμαικό, και οταν λεμε πρωι ενννουμε κατα τις 6-7, να ερθει να αδειασει μια 30αρα, μετα τις 9-10 να αιθριάσει, να ντουμανιάσει προς το μεσημέρι, να πετάξει θερμική απο τα ενδοτερα που να κινηθει προς τα παράκτια και να δωσει αλλα τοσα, και μολις βραδιάσει να βγαλει ξανα απο τον Θερμαικό, απογευματινή και να ξαναριξει 3ο γυρο. Το έχω ζήσει ουκ ολίγες φορες αυτο το σκηνικο στο χωριό μου, οι πρωινες αστάθειες εκει ειναι σύνηθες φαινόμενο και επειδη εμενα ειναι ουσιαστικα καπου αναμεσα το χωριο, με πιανουν πολλές φορές και οι θαλάσσιες και οι ηπειρωτικές και σπανιότερα και οι ορογραφικές. Ειδικα ενα καλοκαιρι που εβρεχε σχεδον σε καθημερινη βαση, εφευγα απο την θάλασσα με ήλιο και γυρνούσα στο χωριό είτε με 2ευρα, είτε με ποτάμια οταν ενίοτε με επιαναν οι θερμικές. Γενικα η Χαλκιδικη σε αυτο το θεμα δεν πιανεται, ειναι απο τις λιγες περιοχες πανελλαδικά που μπορει να δει τετοιους συνδυασμους. Αλλα εκει στην Φλώρινα βραδυνες μου κανει εντυπωση ποσες ειδατε, εδω ακομα και εγω που ειμαι ειμαστε παραθαλάσσιο μερος και ειμαι φαν τον βραδυνων περσι μετρημενες φορες στηθηκα με την καμερα για να βγαλω καμια βραδυνη.
    Το 2016 νυκτερινή καταιγίδα δηλαδή μετά τις 22.00 είχε 13/5, 21/5 ,10/6 ,13/6, 5/7, 6/7, 7/8, 8/8 ,9/8 ,19/8 ,23/8, 25/8, 8/9 ,9/9, 10/9. 15 φορές περίπου. Οι μεγάλες ήταν τον Αύγουστο στα 8/8 και 23/8 δεν κοιμήθηκα σχεδόν καθόλου τη νύχτα και το Σεπτέμβριο εκείνη η υπερκακοκαιρία

Συνήθως αυτές οι νυκτερινές ερχονται από τα Σκόπια και είναι όταν περνάει διαταραχή από τα Βαλκάνια. Αυτές μετά φύγουν προς Κ. Μακεδονία. Επίσης όταν μπαίνει ψυχρή λίμνη τότε είναι που μπορεί όλη νύχτα να χει σερί κεραυνούς και βροχή. Συνήθως εδώ κάνει τα μεγάλα πριν καν βγει το έκτακτο της ΕΜΥ με το που μπαίνει η διαταραχή και όταν την επόμενη μέρα έχει έκτακτο για όλα τα ηπειρωτικά εδώ έχει ήδη εξαντληθεί η δραστηριότητα και δεν έχει μείνει τίποτα. Εκεί Πέλλα Αριδαία κάτω από το Καιμακτσαλάν πρέπει να χει πολύ περισσότερες ακόμα νύχτα πάρα πολλές φορές βλέπω λάμψεις μεγάλες προς τα εκεί και εδώ να μην έχει τίποτα

Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Xαχα έκανε τόσες πολλές ε; Εδώ ουτε τις μισες δεν ειχε πάντως, να μου πεις δεν ηταν λιγες οι φορες πέρσι που κολλουσαν οι λίμνες στα δυτικα και εδω δεν παιρναμε χαμπαρι ή εβγαζε καμια μακρυνή στον Θερμαικό και τέλος. Δεν ειναι το σύνηθες πάντως αυτο, απλά πέρσι το ξέσκισε για αυτο εβγαλε τόσες πολλές. Παμε να δουμε και τις αντιστοιχες τιμες με τον σταθμο του κεντρου για τις ιδιες ημερομηνιες:

13/5 0.0mm
    21/5 34.8mm
    10/6 0.0mm
    13/6 0.0mm
    5/7 0.0mm
    6/7 0.0mm
    7/8 0.0mm
    8/8 0.0mm
    9/8 13.4mm
    19/8 2.0mm
    23/8 0.0mm
    25/8 0.0mm
    8/9 3.8mm
    9/9 0.2mm
    10/9 0.8mm

Βλεπεις και απο αυτες ουτε θυμαμαι ποιες ηταν νυχτερινες, υετο εδω γραψαμε 7 και 8 Ιουνίου απο 20 χιλιοστα εκαστως, στις 27/6 ενα 0.4, στις 2/7 αλλα 0.4 και τον Αυγουστο στις 9/8 γραψαμε 13.4 στις 11/8 γραψαμε 3.4 και απο 2 χιλιοστα στις 19 και 22 Αυγουστου. Τον Σεπτεμβρη εριξε στις 6 και στις 7 Σεπτεμβρη 45 χιλιοστα, ηταν απο εκεινη την υπερκαταιγιδα, και αλλα 21 χιλιοστα εριξε στις 19 Σεπτέμβρη. Και ειναι απο τον σταθμο του κεντρου αυτα τωρα, ειναι καποιες καταιγιδες που δεν επιαναν κεντρο τοσο πολυ, οποτε σε αλλες περιοχες εριξε παραπανω, αλλα οι υετομερες χονδρικα ειναι αυτες.

Περιοχή
    Φλώρινα
    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Northmeteo Εμφάνιση μηνυμάτων
    Xαχα έκανε τόσες πολλές ε; Εδώ ουτε τις μισες δεν ειχε πάντως, να μου πεις δεν ηταν λιγες οι φορες πέρσι που κολλουσαν οι λίμνες στα δυτικα και εδω δεν παιρναμε χαμπαρι ή εβγαζε καμια μακρυνή στον Θερμαικό και τέλος. Δεν ειναι το σύνηθες πάντως αυτο, απλά πέρσι το ξέσκισε για αυτο εβγαλε τόσες πολλές. Παμε να δουμε και τις αντιστοιχες τιμες με τον σταθμο του κεντρου για τις ιδιες ημερομηνιες:

13/5 0.0mm
    21/5 34.8mm
    10/6 0.0mm
    13/6 0.0mm
    5/7 0.0mm
    6/7 0.0mm
    7/8 0.0mm
    8/8 0.0mm
    9/8 13.4mm
    19/8 2.0mm
    23/8 0.0mm
    25/8 0.0mm
    8/9 3.8mm
    9/9 0.2mm
    10/9 0.8mm

Βλεπεις και απο αυτες ουτε θυμαμαι ποιες ηταν νυχτερινες, υετο εδω γραψαμε 7 και 8 Ιουνίου απο 20 χιλιοστα εκαστως, στις 27/6 ενα 0.4, στις 2/7 αλλα 0.4 και τον Αυγουστο στις 9/8 γραψαμε 13.4 στις 11/8 γραψαμε 3.4 και απο 2 χιλιοστα στις 19 και 22 Αυγουστου. Τον Σεπτεμβρη εριξε στις 6 και στις 7 Σεπτεμβρη 45 χιλιοστα, ηταν απο εκεινη την υπερκαταιγιδα, και αλλα 21 χιλιοστα εριξε στις 19 Σεπτέμβρη. Και ειναι απο τον σταθμο του κεντρου αυτα τωρα, ειναι καποιες καταιγιδες που δεν επιαναν κεντρο τοσο πολυ, οποτε σε αλλες περιοχες εριξε παραπανω, αλλα οι υετομερες χονδρικα ειναι αυτες.
    Ήταν επιλεκτικό πέρσυ το καλοκαίρι. Είχε δυνατές καταιγίδες αλλά σε συγκεκριμένες περιοχές. Δεν ήταν σαν το 2014 κυρίως αλλά και το 2015 που ταν εκτεταμένα παντού. Έχει 3 σερί πολύ υγρά καλοκαίρια στα δυτικά, από το 2013 έχει να βγει ξερό καλοκαίρι με <20μμ σε κάποιο μήνα.
    Νυκτερινές καταιγίδες είναι περίεργη περίπτωση. Στα μέσα των 00ς είχε σερί χρόνια πάρα πολλές με αποκορύφωμα την θρυλική 5 προς 6/8/2005 που ναι και το ρεκόρ υετού. Μετά είχε μία περίοδο στα τέλη των 00ς και στο 2010-13 που χαν εξαφανιστεί, δεν κατέβαινε τραφ με τίποτα. Τότε το 2009 που χε κάνει μία τεράστια Θεσσαλονίκη εδώ είχε αστέρια. Και ξαφνικά από το 2014 ξαναεπέστρεψαν δυναμικά.
    15/7/14
    1/8/14
    6/8/14
    2/9/14
    9/7/15
    6/8/15
    8/8/16
    9/8/16
    23/8/16 και
    Σεπτέμβριος 16 όλες είναι >20 και οι περισσότερες >30μμ. Νύχτα όπως φαίνεται συνήθως κάνει τον Αύγουστο μετά τους καύσωνες του Ιουλίου και Σεπτέμβριο στο πρώτο επικίνδυνο μεγάλο χαμηλό με τα νερά να βράζουν
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη xionoflorina : 04-04-17 στις 02:28

Δικαιώματα - Επιλογές

• Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας