+ Απάντηση στο θέμα
Σελίδα 3 από 25 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 4 5 13 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 21 έως 30 από 243
    Snow Admin Northmeteo is infamous around these parts
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Χαχα σε περίπτωση που έβγαινε αυτο το σενάριο θα μιλούσαμε για επική κατάσταση, 15Αύγουστος με άδειες παραλίες, με πλημμυρισμένα χωράφια και δρόμους, και με ζακέτες σε κάποια τμήματα. Πανηγυρικο τελείωμα του καλοκαιριού αμα εβγαινε κάτι τέτοιο, μιας και μετά σοβαρές ζέστες δεν θα έβγαζε πλέον. Χρειάζεται να βγει κατι τέτοιο βασικά για να πάρουμε ρεβανς, και να βγει με τριψήφια χιλιοστά ο Αύγουστος, μονο έτσι σώνεται το φετινό καλοκαίρι, γιατι οι πρώτοι 2 μήνες μας τα σόχρεψαν. Αλλα μου φαίνεται πάλι θα πάρουμε τα γνωστά και θα την βγάλουμε με ξεροβάρδαρο, αφου ειναι εξαιρετικά δύσκολο να κατεβάσει τέτοιον αυλώνα τόσο νότια αυτη την περιοδο, αλλα εδω εχει κατεβάσει και μέσα Ιούλη θα πει κάποιος, οποτε ολα γίνονται... Να δούμε όμως ο Ευρωπαίος πάει να δώσει κάτι ανάλογο, και είναι καλή ευκαιρία τώρα γιατι ο Αζορικός κάνει το πρώτο σοβαρό ριτζάρισμα για φέτος, πρόβες χειμώνα θα το πουν κάποιοι, προυποθέσεις για την πρώτη σοβαρή καλοκαιρινή διαταρραχή θα το πω εγώ... Παντως για το Σ/Κ υπάρχει και πάλι διχογνωμία στα μοντέλα, ο Ευρωπαίος μα δινει καλούτσικα πράγματα, αντίθετα ο τζίφος δεν δινει τιποτα, συνέχιση της υγρασίας σε συνδυασμό με τις υψηλές θερμοκρασίες. Μάλιστα σε περίπτωση ανατολικού εδωπέρα μαζί με τα +23 που φαίνονται ισως χτυπήσουμε και το πρώτο 40άρι για φέτος στην πόλη, ή τελοσπάντων θα πάμε για μέγιστη έτους αδιαμφισβήτητα. Για να δούμε πιο μοντέλο θα τουμπάρει αύριο, ο τζίφος πάντως επιμένει σε όλα τα τρεξίματα να δινει το ιδιο σενάριο οπότε το βλέπω δύσκολο να αλλάξει τώρα...

Senior Member analipsitasos is on a distinguished road
    Περιοχή
    thessaloniki
    Λονδινο χθες ηλιο με διαστηματα συννεφιας και ζεστη μεχρι το απογευμα. Μετα εβγαλε αερα και ειχε ψυχρα,με κοντομανικο και βερμουδα που ημουν εγω κρυωσα λιγο,αφου πρεπει να ειχε κοντα 15 βαθμους με αισθηση λιγο παρακατω. Σημερα εχει συννεφια με λιγα διαστηματα ηλιοφανειας για καποια λεπτα. Ψυχρα γενικα,αλλα οχι οπως χθες το βραδυ γτ δεν φυσαει.

Παντως καλοκαιρι δεν ειναι αυτο το πραγμα. Χθες που παιζει να ειχε 22-23 βαθμους ειχαν βγει ολοι στα παρκα γτ ηθελαν να δουν ηλιο. Μεχρι κι ενοικιαση σε καρεκλες για τα παρκα εχει να ξαπλωσεις. Τοσο στερηση εχουν...

Senior Member xionoflorina is on a distinguished road
    Περιοχή
    Φλώρινα
    Τελικά ο τζίφος το φέρνει πιο κοντά το ΣΚ το ΟΥΚΜΟ το πήγε πιο δυτικά κάπου στη μέση δλδ.
    Αλλά αυτό είναι ασήμαντο μπροστά στο άλλο ΣΚ που μέχρι και πράσινα χρώματα κατεβαίνουν. Τα ενσέμπλ έχουν γκρεμιστεί
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη xionoflorina : 04-08-16 στις 14:17
    ΠΟΛΛΑ ΧΙΟΝΙΑ ΝΟΕΜΒΡΗ-ΓΕΝΑΡΗ.ΑΤΕΛΕΙΩΤΑ ΜΕΙΟΝ ΔΕΚΕΜΒΡΗ-ΓΕΝΑΡΗ

Senior Member [weathermaniac] is on a distinguished road
    Περιοχή
    Λάρισα[85μ]-Γιάννενα[519μ]
    34 βαθμοί μέγιστη στην Λάρισα.
    Για να δούμε τώρα τι θα γίνει με την κακοκαιρία του επόμενου ΣΚ που στην χειρότερη περίπτωση απλά θα ρίξει την θερμοκρασία κατά 10 βαθμούς. Αλλά όταν μιλάω εγώ για χειρότερη περίπτωση εννοώ φυσικά, αυτή ποου θα έχει λιγότερο ενδιαφέρον για καιρόφιλο.Στην καλυτερη φυσικά θα έβγαινε κάτι σαν το χθεσινό 12αρι, ή ακόμα καλύτερα αυτό

Snow Admin Northmeteo is infamous around these parts
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από analipsitasos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Λονδινο χθες ηλιο με διαστηματα συννεφιας και ζεστη μεχρι το απογευμα. Μετα εβγαλε αερα και ειχε ψυχρα,με κοντομανικο και βερμουδα που ημουν εγω κρυωσα λιγο,αφου πρεπει να ειχε κοντα 15 βαθμους με αισθηση λιγο παρακατω. Σημερα εχει συννεφια με λιγα διαστηματα ηλιοφανειας για καποια λεπτα. Ψυχρα γενικα,αλλα οχι οπως χθες το βραδυ γτ δεν φυσαει.

Παντως καλοκαιρι δεν ειναι αυτο το πραγμα. Χθες που παιζει να ειχε 22-23 βαθμους ειχαν βγει ολοι στα παρκα γτ ηθελαν να δουν ηλιο. Μεχρι κι ενοικιαση σε καρεκλες για τα παρκα εχει να ξαπλωσεις. Τοσο στερηση εχουν...
    Χαχα ναι έτσι ειναι εκεί, και στην Γερμανια μια απο τα ιδια, όταν ειχε ήλιο και ζέστες, εβγαιναν ολοι στα παρκα και την άραζαν κάτω απο τον ήλιο. Να μου πεις θαλασσες δεν εχουν εκει, η μονη διασκέδαση ειναι αυτή. Αλλα εχουν και τα δίκια τους, μην βλεπετε εμείς που εχουμε 300+ μερες τον χρονο ηλιο, εκειπέρα ακόμα και το καλοκαίρι ο καιρός ειναι άστατος, οπότε μόλις ξεπροβάλλει ο ήλιος και ξεπερασει η θερμοκρασια τους 21-22 βαθμούς το εκμταλλεύονται δεόντως... Ούτε εκείνο ειναι καλοκαίρι αλλα ούτε και το δικό μας έτσι πως κατάντησε.

Πριν λίγες μερες, διάβασα ενα μια πολύ περίεργη έρευνα, που εγινε απο μια ομαδα 8 καθηγητων(μετεωγολογιας, ψυχολογιας κτλ), και 5 μεταπτυχιακων φοιτητών. Εν ολίγοις ανέλυσαν τα αίτια των αυτοκτονιών στην Θεσσαλονίκη απο το 2002 εως το 2012 σε σχεση με την οικονομική κρίση αλλα και τις θερμοκρασιες και με βαση τις συχνότητες και τις ημερομηνιες που εγιναν οι αυτοκτονιες. Το συμπερασμα ειναι οτι η οικονομικη υφεση επαιξε μεν ρολο αλλα κατα 51% οι αυτοκτονίες αποδώθηκαν στις υψηλοτερες θερμοκρασιες του καλοκαιριου, και στις μεγαλυτερες θερμοκρασιες σε σχεση με παλιοτερα. Τα καλοκαιρια και κυριως σε περιοδους θερμών επεισοδίων και καυσώνων εγιναν και οι περισσότερες αυτοκτονίες. Και μετα λενε μερικοι οτι ολα βαινουν καλώς, και ο κόσμος καλοπερνάει με αυτες τις συνθήκες. Απλα υπομονή κάνει, μερικοι τα βλεπουν μονοπλευρα καποια πραγματα, δεν νομιζω κσανεις να αρεσκεται να δουλευει και να κυκλοφορει με τετοιες συνθήκες, απλα οι νεοι εχουν άλλες αντοχές προφανώς. Εγω οσους ρωτάω, μου λενε καλύτερα χειμώνας παρα καλοκαίρι, και δεν εχουν και αδικο...

Το Σ/Κ ειναι χαμένη υπόθεση μην πολυασχολείστε, εδω πάλι τίποτα δεν θα κάνει και θα την βγαλουμε απλα με ζέστες. Ολο το ενδιαφέρον στρέφεται πλέον στις 12-13 Αυγούστου, παρεπιπτόντως πάλι ειναι 3ήμερο και πάλι ψήνει κακοκαιρία Να δούμε αν θα βγει κατι τελικά ή θα φάμε ξεροβόρι, ειναι 50-50 η δουλειά. Με το 6αρι πάντως βλεπαμε ενα επικο ψυχρο μετωπο απο αυτα που αφηνουν πισω τους χάος, και μετα θα μπουκαρε απο πισω ψύχος για την εποχή, με 15αρια μεγιστες εδω και ίσως και τα πρώτα ασπρίσματα στις κορυφές του Ολύμπου. Αυτές οι καταστάσεις ειναι για Χαλκιδική κανονικά, αν καταφερω και παω την επομενη εβδομάδα θα τα ζήσω απο πρώτο χέρι.

Περιοχή
    θα ομολογήσω ένα καιρικό βίτσιο που έχω και κακό. Το παραδέχομαι ότι το έχω αλλά τι να κάνουμε. Ξέρω και πως μου δημιουργήθηκε. Από πάντα ήμουν λάτρης των καιρικών φαινομένων. Θυμάμαι χαρακτηριστικά πολλές φορές στο νηπιαγωγείο μιλάω κιόλας, πως τις ημέρες που είχε καταιγίδα, όταν αυτή τελείωνε όλοι χαιρόντοτουσαν, και εγώ έμενα στεναχωρημένος, αλλά εφόσον ήταν κάτι καλό, χαραγόντουσαν για πάντα στην μνήμη μου κάποιες εικόνες χαρακτηριστικές της καταιγίδας. Θυμάμαι που μου έλεγαν χαχά Μιχαήλ τελείωσε η καταιγίδα, και όταν ξεκινούσε ή έβλεπα ότι ξεκινάει μια άλλη ως αντεκδίκηση χαχά καταιγίδα!! Και έτσι το βίτσιο μου είναι να έχει κακό καιρό ακριβώς τις ημέρες που είναι 3ήμερα. Τι καλυτερο από το να χαλάσει το τριήμερο του 15αύγουστο με τέτοιο καιρό λοιπόν!μπουχαχαχα...
    Τρελή αύξηση της αστάθειας από το 12αρι πριν την πιθανή μεγάλη κακοκαιρία

Senior Member xionoflorina is on a distinguished road
    Περιοχή
    Φλώρινα
    Πολύ καλό για να είναι αληθινό βγαίνει ρε. Μέχρι και +5 στα 850 κατεβάζει. Χώρια φθινοπωρινή κατακλυσμιαία βροχή. Μου φαίνεται αδύνατον να πάει από τις 200 ώρες καρφί έτσι μέχρι την άλλη Παρασκευή
    ΠΟΛΛΑ ΧΙΟΝΙΑ ΝΟΕΜΒΡΗ-ΓΕΝΑΡΗ.ΑΤΕΛΕΙΩΤΑ ΜΕΙΟΝ ΔΕΚΕΜΒΡΗ-ΓΕΝΑΡΗ

Περιοχή

Επικό .

Senior Member thess-xioni is on a distinguished road
    Περιοχή
    Thessaloniki
    Απο οτι καταλαβαινω παιδια στη χειροτερη θα δροσισει απο 12 και μετα??ευχαριστα!!!!νικο?
    Thess-xioni

Περιοχή
    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από thess-xioni Εμφάνιση μηνυμάτων
    Απο οτι καταλαβαινω παιδια στη χειροτερη θα δροσισει απο 12 και μετα??ευχαριστα!!!!νικο?
    Ναι έτσι ακριβώς. Κατά πάσα πιθανότητα το σενάριο που εγώ πιστεύω ότι θα επαληθευτεί κάτι ενδιάμεσο με βροχές κυρίως στα βόρεια. Και φυσικά εντυπωσιακή πτώση της θερμοκρασίας.Γιατί πριν από αυτό θα έχουμε θερμή εισβολή.
    κοιτάξτε εντυπωσιακή ομοιότητα έστω και θεωρητικά στα μοντέλα στις 200++ ώρες... και το καλό είναι ότι αυτή η λίμνη που έρχεται σε λίγες μέρες και έχει κλειδώσει καθορίζει σε σημαντικό βαθμό την επόμενη κακοκαιρία όπως είχα πει παλιότερα

Δικαιώματα - Επιλογές

• Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας