+ Απάντηση στο θέμα
Σελίδα 1 από 34 1 2 3 11 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 1 έως 10 από 340
    Senior Member xionoflorina is on a distinguished road
    Περιοχή
    Φλώρινα

ANAΦΟΡΕΣ ΙΟΥΝΙΟΥ 2016

Χειμώνας χωρίς χιόνια γίνεται
    Φθινόπωρο χωρίς βροχές γίνεται
    Έκθεση βιβλίου Θεσσαλονίκης χωρίς καταιγίδα δεν έχει γίνει ποτέ

---------- Post added at 14:10 ---------- Previous post was at 13:41 ----------

Οι Ιούνιοι των τελευταίων 10 ετών:
    O κάτω από το μέσο όρο και πιο κρύος από το 1991
    2015: 18.3
    Οι σχεδόν πάνω στο φυσιολογικό με ελάχιστη απόκλιση πάνω-κάτω
    2011: 19.0
    2009: 19.3
    2014: 19.3
    2010: 19.4
    2013: 19.4
    Ο ζεστός
    2008: 20.6
    Τα ολοκαυτώματα
    2012: 21.4
    2007: 21.6
    Αν μπορέσει εκεί στο 19 μισό να βγεί φέτος θα μαι πολύ ευχαριστημένος
    Μάιος-Ιούνιος μαζί:
    2011: 16.6
    2014: 17.05
    2015: 17,45
    2010:17.75
    2009:17.9
    2012: 18.1
    2013 18.25
    2008:18.4
    Το τρομερό 2011 ήταν ένα υπέροχο δίμηνο αλλά μετά ανέβηκε απότομα. Το 2014 άντεξε άλλον 1.5 μήνα και μάλλον το Μάιος-10 Αυγουστου του 2014 είναι το καλύτερο διάστημα καλοκαιριού της δεκαετίας.Το 2015 το ανέβαζει ο καυτός Μάιος πέρσυ, όπως και το 2013 που ταν ζεστότερος μεταπολεμικά. Το 2012 το κατεβάζει ο Μάιος, ενώ εκείνη η σιγανοπαπαδιά το 2008 είναι το χειρότερο δίμηνο που χει υπάρξει. Φέτος ο Μάιος είναι 2ος ψυχρότερος μετά το 2011 οπότε αν βγει εκεί που είναι το 2014 θα ναι πολύ καλά
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη xionoflorina : 02-06-16 στις 14:13
    ΠΟΛΛΑ ΧΙΟΝΙΑ ΝΟΕΜΒΡΗ-ΓΕΝΑΡΗ.ΑΤΕΛΕΙΩΤΑ ΜΕΙΟΝ ΔΕΚΕΜΒΡΗ-ΓΕΝΑΡΗ

Snow Admin Northmeteo is infamous around these parts
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Χαχαχα έτσι Σωτήρη, ειναι παράδοση πλέον, και η πλάκα ποια ειναι οτι την πηγαν την εκθεση λιγο πιο μετα μεσα στον Ιούνιο και το μονο που έγινε ειναι να μετακινηθούν και οι αστάθειες τον Ιούνιο Παρεπιπτόντως η έκθεση ξεκινάει αύριο και θα κρατήσει μεχρι τις 19 του μηνος. Πάμε τώρα μια δημοσκόπηση ποσες καταιγίδες θα κανει αυτη την περιοδο και ποσα περιπτερα θα βρεθουν μεσα στον ΘερμαικόΕγώ αν ήμουν υπεύθυνος παντως θα σκεφτόμουν να μεταφέρω την έκθεση σε άλλη εποχή, κατα προτίμηση τους χειμερινούς μήνες, ειδικα φετος όποιον μηνα και να διαλεγες ηταν ιδανικα, αφου απο τις 90 μερες του χειμώνα, αντε τις 15-20 να ειχε συννεφιά και φαινόμενα... Απορώ γιατι συνεχιζουν να την κανουν καλοκαιριάτικα αφου ξερουν οτι οι καταιγίδες ειναι συνυφασμένες με την έκθεση βιβλιου χαχα.

Παρεπιπτόντως ωραία και τα στατιστικά που μας παρέθεσες, θέλω να πιστεύω οτι φετος δεν θα εχουμε καποιο περίεργο ρεκόρ γενικά οι Ιούνηδες, αμα εξαιρέσουμε τα ολοκαυτώματα 2007 και 2012 αλλα και εν μερει το 2008, γενικα σπάνια κανουν μεγάλες ζέστες γιατι πολύ απλά επειδη οι εποχες παραδοσιακά τραβανε πισω, έτσι και ο Ιούνης συμπεριφέρεται περισσότερο σαν μεταβατικός μήνας. Kατι μεταξύ 2009-2014 αμα βγει, με εξαίρεση το 2012 φυσικα, ειμαστε καλά, φυσικα ο καλύτερος Ιούνης σε συνδυασμό θερμοκρασίας-υετού ήταν του 2011, με πολύ δυνατές καταιγίδες, νομιζω ενα κλικ καλύτερος απο τον περσινό, που φυσικά συνδυάστηκε άψογα με έναν επίσης δροσερό Μάιο, και ετσι ουσιαστικά το κλασσικό καλοκαιρι 2 μηνες κράτησε. Ο φετινός Μάης αμα εξαιρέσουμε τις 2-3 μέρες που έκανε τις βροχες δεν τον λες και ιδιαίτερα ζωηρό μήνα υετικά, απλα εκανε ενα πολυ καλό σύστημα εκει στις αρχες και λιγο μετα τα μέσα του μήνα και έριξε όλα τα νερα μαζεμένα. Τώρα για τα υπόλοιπα καλοκαιρια, καλα το 2014 νομιζω ειναι ονειρικό καλοκαίρι, και δυσκολα θα επαναληφθεί, ουσιαστικά μαζι με το 2002 μπαινει στο πάνθεον των πιο υετοφόρων καλοκαιριών της ιστορίας. Το 2008 εγώ ευτυχώς το γλίτωσα λογω στρατού, και θητεία σε μελτεμομέρος, αν και ακουσα τα χειρότερα με φουλ υγρασία, σχεδον καθόλου καταιγιδες και αρκετή ζέστη.

Φέτος εγω ξαναείπα οτι δεν μου κανει αίσθηση ολοκαυτώματος το καλοκαίρι, μαλλον φυσιολογικά θα κυλήσει και περα απο διαίσθηση τους αλλους λογους τους εχω εξηγήσει αρκετές φορές. Και μακαρι να βγει ετσι και να πεσει εξω το Accu που φετος το παει αντάρτικα το πράγμα, αλλα επειδη ξέρω τι ειχαν στο μυαλο τους οταν βγαλαν την πρόβλεψη, και επειδή στην αρχη και εγω φοβομουν, πλέον οι πιθανότητες εχουν πέσει αρκετά. Και φαινεται αλλωστε οτι η κυκλοφορια τεινει να αλλάξει, οταν βλεπεις τετοια ensemble:

ξέρεις αυτομάτως οτι ο μισός Ιούνης καθάρισε. Βέβαια εύλογα θα ρωτησει καποιος το 2ο μισο του μηνα που ξερεις πως θα κυλήσει και αν δεν βγαλει καυσωνα. Φυσικά αυτό κανεις δεν μπορει να το απαντήσει με σιγουριά, αλλα και να βγάλει καύσωνα οταν βλεπεις τετοια κυκλοφορία με αντικυκλώνες εκει πάνω:

ξέρεις οτι τα 2/3 του μήνα έχουν καθαρίσει. Μετά το πολύ πολυ να φάμε καμια ζέστη στην κατάρρευση, αλλα κλαιν μαιν, αφου δεν θα κρατήσει πολύ, εξάλλου μεχρι να γινει ανασυνταξη του αντικυκλώνα και να βγαλει χαμηλό δυτικά θέλει αρκετές ημέρες. Οπότε με βαση την τρεχουσα κυκλοφορια για να βγαλει σοβαρο κυμα καύσωνα, θα πρεπει να περιμενουμε στο 3ο δεκαήμερο, μην πω μετα τις 25. Αυτά όλα ειναι πιθανότητες βεβαια, μην τα δεσει κανεις οτι σωνει και καλα θα βγουν, αλλα σε κάθε περίπτωση ειναι αυξημένες οι πιθανότητες να βγει καπως ετσι η κυκλοφορία. Μου φαινεται πάντως για να δουμε καταιγίδες εδω πάλι οι Ισπανοί θα πληρώσουν την νύφη:

Ειμαι περίεργος αν η κατάσταση των τελευταίων καλοκαιριών, και το διπολο ανυπαρξία χειμώνα-υετοφόρου καλοκαιριού συνεχιστεί και φέτος...

Senior Member Oak is on a distinguished road
    Περιοχή
    Vrilissia
    Ας καουν οι Ιβηρες. Νυσαφι φετος. Κανενας οικτος !!!

Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Χαχαχα έτσι είναι αλλα για να ειμαστε δίκαιοι πρέπει και εδώ να πετάξει κανα καυσωνάκο, γιατι αλλιως υπάρχει κίνδυνος να μας την φέρει μετά. Καλό θα ειναι να υπάρχουν εναλλαγες στην κυκλοφορία. Ας φαμε κα καύσωνες, εγω θα αντέξω μέχρι 2 καύσωνες ανω των +25 ή πιο απλά μεχρι 42-43αρια διάρκειας μαξ 2 ημερών και μετα καταιγιδοπάρτυ, χαχα. Μονο έτσι θα τους υποστώ, αλλιώς ας λείπει το βύσσινο...

Senior Member orestis333 is on a distinguished road
    Περιοχή
    ΙΩΝΙΑ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ
    Ολο για καταιγιδες μιλαμε καταιγιδες δεν βλεπουμε μεχρι στιγμης...να τωρα θα εθρει η ασταθεια να μετα θα ερθει η ασταθεια πουθενα ασταθεια.περνανε οι μερες και χαμπαρι δε θα παρουμε .καληνυχτα μεχρι στιγμης..αντε να περιμενουμε.οτι γινει τωρα αν γινει αμα φυγει ο ιουνιος χεστηκαμε κι βαρκα γερνει μετα..
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη orestis333 : 03-06-16 στις 09:59

Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ορέστη προτού αρχίσεις τις γκρίνιες ρίχνε και μια ματιά στον ουρανό Μάλλον δεν πηρες χαμπάρι την πρωινή αστάθεια, η οποία άφησε εναν ομβράκο εδωπερα που ισα που εβρεξε δρόμους, προς Ασσηρο, Λαγκαδα εκανε καλύτερα πράγματα, αφου πέρασε βορειότερα η όλη φάση, ενώ η Μηχανιώνα πρόλαβε και έγραψε και ενα 0.2 τα ξημερώματα, 12-15 χιλιοστα άφησε στις Σέρρες και τώρα έφυγε ανατολικά προς Ξάνθη, και Έβρο οπου τώρα βρέχει εκει. Κατι ανάλογο θα έχουμε και απόψε τα μεσάνυχτα ενώ τα καλά έρχονται Κυριακή Δευτέρα που θα έχουμε και το πέρασμα της κύριας τραφ. Γενικα θελουν υπομονή αυτά τα πράγματα ειναι δυσκολο πραγμα η πρόβλεψη των καταιγίδων, ειδικα οταν ειναι οριακες οι συνθήκες.

Senior Member lefteris is on a distinguished road
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Καλά πράγματα ρίχνει ρε Εβρο όπως δείχνει τώρα η δορυφορική. Κρίμα που έχουμε πολύ λίγες κάμερες σε όλη τη Θράκη. Κατά τις 3 το πρωί βλέπω ότι είχε καλό αλλά σύντομο πέρασμα το Νευροκόπι με 73 μέγιστη ραγδαιότητα και ο Λαϊλιάς με 46αρι ραγδαιότητα. Λίγοι οι σταθμοί σε όλο το μήκος των συνόρων με Βουλγαρία αλλά πάλι κάτι γίνεται για να ξέρουμε τι παίζει εκεί.

Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ναι τελικα 2-3 το πρωι εκανε καταιγιδα προς Νευροκόπι και μετα Σέρρες, που έπιασε οριακά μέχρι Άσσηρο εδω και ο χαρτης ηλεκτρικων:

Η πρωινή αστάθεια ηταν θερμαικίσια, απλά δεν μπορουσε να βγαλει σωστή καταιγίδα για τον απλουστατο λόγο οτι εσκαγε ανατολικότερα τον αυλώνα και μάλιστα εφτιαξε κατι σαν υποχαμηλό επιφανείας στο Βόρειο Αιγαίο, που σημαινει οτι εδω βαρδάρης και μηδεν αστάθεια, οπότε οτι εκανε το πέρασμα τα ξημερώματα. Δεν πειράζει για να δουμε τι θα κανει Κυριακή Δευτέρα τώρα εκεί ειναι καλύτερες οι συνθήκες

Senior Member orestis333 is on a distinguished road
    Περιοχή
    ΙΩΝΙΑ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ
    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Northmeteo Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ορέστη προτού αρχίσεις τις γκρίνιες ρίχνε και μια ματιά στον ουρανό Μάλλον δεν πηρες χαμπάρι την πρωινή αστάθεια, η οποία άφησε εναν ομβράκο εδωπερα που ισα που εβρεξε δρόμους, προς Ασσηρο, Λαγκαδα εκανε καλύτερα πράγματα, αφου πέρασε βορειότερα η όλη φάση, ενώ η Μηχανιώνα πρόλαβε και έγραψε και ενα 0.2 τα ξημερώματα, 12-15 χιλιοστα άφησε στις Σέρρες και τώρα έφυγε ανατολικά προς Ξάνθη, και Έβρο οπου τώρα βρέχει εκει. Κατι ανάλογο θα έχουμε και απόψε τα μεσάνυχτα ενώ τα καλά έρχονται Κυριακή Δευτέρα που θα έχουμε και το πέρασμα της κύριας τραφ. Γενικα θελουν υπομονή αυτά τα πράγματα ειναι δυσκολο πραγμα η πρόβλεψη των καταιγίδων, ειδικα οταν ειναι οριακες οι συνθήκες.
    Ποιες γκρινιες ρε φιλε..χεστηκα κανει δεν κανει γιδες για το ντεμεκ τα λεω...εγω χιονια θελω..ουτε μια γιδα να μην κανει ολο το καλοκαιρι καρφι δε μου καιγεται...με της γιδες απλα βγαζω χαβαλε..το χιονι ειναι ο νταλγκας μου εμενα οπως και σχεδον ολων των παιδιων που ασχολουνται με τα του καιρου.πουλαω ενα καλοκαιρι με φουλ καυσωνες αρκει να δω χιοναρα τον χειμωνα..

Senior Member [weathermaniac] is on a distinguished road
    Περιοχή
    Λάρισα[85μ]-Γιάννενα[519μ]
    Εμένα οι γίδες μου αρέσουν περισσότερο από το χιόνι πάντως, βέβαια ίσως να φταίει που έχω να δω καιρό, καλό χιόνι,αλλά καταιγίδα με shelf ή wall cloud funnel πολλά ηλεκτρικά δεν την ανταλλάσσω ούτε με 10ποντο. παραπάνω το συζητάμε.χαχα
    Καθημερινή αστάθεια φαίνεται να έχουμε στα Γιάννενα από την αυτές τις ημέρες
    πάρτε τζούρα τώρα

Δικαιώματα - Επιλογές

• Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας