+ Απάντηση στο θέμα
Σελίδα 2 από 34 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 4 12 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 11 έως 20 από 340
    Snow Admin Northmeteo is infamous around these parts
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από orestis333 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ποιες γκρινιες ρε φιλε..χεστηκα κανει δεν κανει γιδες για το ντεμεκ τα λεω...εγω χιονια θελω..ουτε μια γιδα να μην κανει ολο το καλοκαιρι καρφι δε μου καιγεται...με της γιδες απλα βγαζω χαβαλε..το χιονι ειναι ο νταλγκας μου εμενα οπως και σχεδον ολων των παιδιων που ασχολουνται με τα του καιρου.πουλαω ενα καλοκαιρι με φουλ καυσωνες αρκει να δω χιοναρα τον χειμωνα..
    Χαχα το ξέρω βρε απλά επειδη αμα συνεχίσεις έτσι θα περάσεις μεγάλο νταλκά, καλό ειναι να μπαινεις στο κλίμα σιγα σιγα...Ευτυχώς οι καταιγίδες ειναι σταθερή αξία και ειναι το μόνο καιρικό γεγονός που μας απέμεινε ατόφιο. Εγώ τα χιόνια τα ξέγραψα πλεον και ησύχασα ψυχικά, απο την άποψη οτι δε θα εχω καμια απαίτηση να κανει αυτα που εκανε παλιότερα, και περιμεναμε τα 10ποντα και τις ιστοριες καθε χρονο. Ουτε θα μετράω μέρες να έρθει ο επόμενος χειμώνας, και στο τελος να βλεπω να εγκαθίσταται η ζωνικούρα για βδομάδες ολόκληρες και να μου γυρνάν τα μυαλά. Για την ώρα η μάχη θα παιχτεί να γλιτώσουμε τους καύσωνες όσο γινεται και να έχουμε αρκετές καταιγίδες. Καθε εποχή πλέον ας κανει τα καθέκαστα. Το καλοκαίρι καταιγιδουλες, και αποφυγή ακραίων θερμών επεισοδίων, το φθινόπωρο καταιγιδούλες και μερικα δυνατά χαμηλά, τον χειμώνα απο την άλλη να μην εχουμε μονο τα περσινα με ζωνικούρες και ατελειωτες λιακάδες και ας κανει οτι θελει. Τουλάχιστον στα βουνα στραβα κουτσα θα τα βλεπουμε τα χιονια, εγώ μεχρι εκει βαζω τον πηχυ και τελος. Τώρα αν επιτέλους αποφασίσει να χιονισει και στην πόλη σοβαρά καποια στιγμή θα το κοιτάξουμε, αλλα εγώ δεν το εχω σαν πρωτη προτεραιότητα, οπως το ειχα παλαιότερα. Και συμβουλεύω και τους υπόλοιπους χιονόφιλους να πράξετε το ίδιο για την καλή σας ψυχική υγεία. Γιατι θα φτασετε καποια στιγμη να σας γινει εμμονή αυτο το πράγμα και να χαλιέστε άδικα των αδίκων. Τον περασμενο χειμώνα εξάλλου εδω διπλα εκανε χιονια, πηγαμε τα ειδαμε και τελος. Εξάλλου ειμαστε χώρα με έντονη ορογραφία, οπότε καπου εδω κοντά θα μπορεσουμε να το δουμε, είτε σε βουνό είτε χαμηλότερα...

Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από [weathermaniac] Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εμένα οι γίδες μου αρέσουν περισσότερο από το χιόνι πάντως, βέβαια ίσως να φταίει που έχω να δω καιρό, καλό χιόνι,αλλά καταιγίδα με shelf ή wall cloud funnel πολλά ηλεκτρικά δεν την ανταλλάσσω ούτε με 10ποντο. παραπάνω το συζητάμε.χαχα
    Καθημερινή αστάθεια φαίνεται να έχουμε στα Γιάννενα από την αυτές τις ημέρες
    πάρτε τζούρα τώρα

Καθαρά θέμα γούστου ειναι αυτά Μιχαήλ, άλλος αρέσει την βία της καταιγίδας και άλλος την ήρεμη δύναμη του χιονιού που καλύπτει τα πάντα. Εδώ που τα λέμε πάντως οι καταιγίδες δίνουν περισσότερες συγκινήσεις, μιας και ειναι πιο συχνές. Εγώ πως μπορω να ξεχάσω ας πουμε τις 2-3 βιαιότερες καταιγίδες που εχω ζησει στην Χαλκιδική παλιότερα, να βλεπεις το μαυρο τερας να πλησιαζει, και με βαση στα 50-100 μετρα πανω απο το εδαφος, φτυνοντας κεραυνους ανα δευτερόλεπτο στην κυριολεξία, και να σηκώνεται εκείνος ο ύπουλος άνεμος απο το καθοδικό. Να βλεπεις να σκοτεινιάζει πριν την ώρα της, και μετα μολις ερχεται πανω σου, να τρεχεις να κρυφτεις μεσα στο σπιτι, γιατι εξω αδειαζε κουβάδες, με ραγδαιότητες 400-500mm/h, κεραυνοι να πεφτουν δεξια και αριστερα 2-3 το δευτερόλεπτο, το χαλαζι να ακουγεται πανω στην σκεπη, κατω να εχει πλημμυρισει το υπόγειο απο τα νερα, και μεσα σε ολα αυτα να εισαι και 15 ωρες χωρις ρεύμα, αφου οι κεραυνοί είχαν ρίξει υποσταθμούς της ΔΕΗ, και εμεινε χωρις ηλεκτρικό μεγάλο μέρος της Χαλκιδικής τότε, και οι κεραυνοι να σε κουφαίνουν αφου πεφταν στα 5-10 μετρα απο το σπιτι και σε απίστευτη συχνότητα. Και φυσικα η καταιγίδα κράτησε ολονυκτίς με διασπαρτους κεραυνους και ψιλόβροχο που κατα διαστήματα δυνάμωνε, και ετσι χωνεις 100-150 χιλιοστά για πλάκα. Και την επομενη μερα να βλεπεις το χωριο βομβαρδισμένο τοπίο, αφου το χαλάζι εκανε τεράστιες ζημιές, η δύναμη του νερου εριξε τοιχους απο σπιτια, και ο κοντινος χειμαρρος τοτε, που περνουσε λιγο εξω απο το χωριο ειχε κατεβάσει τόσο νερό που η διέλευση συμβατικών οχημάτων ήταν αδύνατη. Αυτά το χιόνι δεν μπορει να τα δώσει σε καμία περίπτωση, αυτη την βία μονο στις καταιγίδες μπορεις να την νοιώσεις. Στην Θεσσαλονίκη την μοναδική δυνατή καταιγίδα που πραγματικά θεωρούνταν ακραία ηταν του Σεπτέμβρη του 2004, που λογω της πολυ αργής κίνησης που ειχε, σχεδον στασιμη, κατάφερε και άδειασε κοντα στα 100 χιλιοστά μεσα σε 2-3 ώρες.

Senior Member [weathermaniac] is on a distinguished road
    Περιοχή
    Λάρισα[85μ]-Γιάννενα[519μ]
    έτσι είναι Νίκο. Έχω πολλές φωτογραφίες με καταιγίδες που τις έχω ανεβάσει στο άλλο φόρουμ, θα ήθελες να ανεβάσω και εδώ, ή να φτιάξω θέμα? Γιατί οι φώτο είναι τόσες πολλές που είναι κρίμα να πάνε χαμένες. Το άβατάρ μου είναι μια φώτο από καταιγίδα το Σεπτέμβρη του 14 στην λάρισα,
    να κάποιες από πέρσι το Αύγουστο

ορίστε με τ νέφη να φτάσουν χαμηλότερα από ότι το βουναλάκι των 200 μέτρων

Senior Member Oak is on a distinguished road
    Περιοχή
    Vrilissia
    Και ενω εμεις στην Αττικη εχουμε πει το νερο νερακι φετος και κυριολεκτικα μετραμε και τις σταγονες πλεον, στη κεντροδυτικη ευρωπη εχουν πεσει τεραστιες ποσοτητες βροχης.

Χαρακτηριστικο ειναι οτι αυτη τη στιγμη βρισκεται μια γιγαντιαια επιχειρηση σε εξελιξη στη Γαλλια προκειμενου να προστατευτει το Λουβρο http://www.protothema.gr/world/artic...lia-flegetai-/

Senior Member orestis333 is on a distinguished road
    Περιοχή
    ΙΩΝΙΑ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ
    Δεν μπορω να ξεγραψω το χιονι νικο ειναι πανω απο της δυναμεις μου..για εμενα καιρικο ενδιαφερον ξεκιναει απο τελη νοεμβρη μεχρι μεσα μαρτη οπου υπαρχουν πιθανοτητες να δω χιονι.γουστα ειναι αυτα τι να κανουμε..κι ας χαλιεμε που δεν χιονιζει..ζω και αναπνεω να δω εναν χαρτη απο αυτους που εβαλε ο μιχαηλ να γινει πραγματικοτητα...κι ας περιμενω μεχρι να πεθανω...

Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Χαχα δεν ειπα να το ξεγράψεις Ορέστη, άλλωστε αυτό και να το θέλαμε δεν νομιζω να μπορουσε να το έκανε κανεις στην πράξη, γιατι πολύ απλά μόλις θα εβγαινε η παραμικρή υπόνοια για χιόνι στην πόλη θα ξεσηκωνόμασταν ολοι και θα γεμιζε το φορουμ αναφορές και ερωτήσεις για το τι θα γινει Αμα εχεις δυνάμεις να αντέχεις αυτη την διαδικασία μπράβο σου πάντως, εγώ μεχρι πριν λιγα χρονια το εκανα αλλα πλεον με την τροπη που εχουν παρει τα πράγματα, σταδιακά το απέβαλλα, και ορκίστηκα στον εαυτό μου οτι αμα δεν δείξει σοβαρό χιονιά κατω απο τις 70 ώρες δεν θα ξαναμπριζωθώ. Και πες μου πως να μην το κανω οταν εκει που το 2007 περιμέναμε νεο 1988, και το έδιναν όλα τα μοντέλα μεχρι 3 μέρες πριν, και ξαφνικά τα 80 εκατοστά μεσα σε 2-3 τρεξίματα έγιναν 20, μετα 10 μετα 5 και τελικα εριξε 0.6 χιλιοστά που μεταφράστηκαν σε 1-2 εκατοστά σε επιφάνειες... Μετα απο εκεινο το κάζο εγώ αναθεώρησα παρα πολλα πραγματα. Ή μετα το 2010 με το Βαλκανικό μέτωπο 25 χιλιοστά με χιονόνερο, και μονο στα δυτικα της πόλης εστρωσε ενα 5ποντο, μετα τον Δεκέμβρη του 2010 περιμέναμε το 30ποντο της Λάρισας και πήραμε το 3ο το μακρύτερο... Και το 2012 με τον βορειοανατολικό και την θερμή μεταφορά, 4 φολες εκεινο τον χειμωνα... Τι αλλο να αναφερω, οταν τρωμε την μια φαπα μετα την αλλη, μου λες μετα να περιμένω τον χειμώνα, σε λιγο θα περιμενουμε να τελειώσει ο χειμώνας μπας και δουμε καμια βροχή, ετσι πως εγιναν τα πράγματα. Πραγματικά με κούρασε αυτη η κατάσταση, να ξέρεις οτι αμα δεν ειχαμε την σελιδα, δεν θα ασχολιόμουν καν, θα εβλεπα μια στο τοσο τα μοντελα και αμα εβλεπα πιθανότητες για χιόνι θα περιμενα να ερθει στις 90 ώρες πρώτα, και μετα θα το κοιτούσα σοβαρά, μονο αν εβγαινε σοβαρή διαταξη οπως εβαλε παραπανω ο Μιχαήλ στους χαρτες, θα μπαινα στην μπριζα γιατι κατι τετοιο συνηθως το δειχνει απο τις 200 ωρες, και δυσκολα φολεύει...Αλλα τετοιους χαρτες ουτε και εγω δεν ξερω απο ποτε εχουμε να δουμε τελευταια φορα, το 2006 ηταν σιγουρα παντως, πιο μετα δεν θυμαμαι. Απο την μια φετος καλύτερα που δεν εδιναν τιποτα τα μοντέλα και ειμασταν ήσυχοι, γιατι υπηρχαν χρονιές που μας μπρίζωνε συνέχεια για χιόνι, το φερνε κορδόνι στις κοντινές ώρες και το μάζευε μετά. Ευτυχως ο περασμένος χειμώνας δεν έδωσε πολλές ευκαιρίες, 1-2 που εδωσε μια μετα την Πρωτοχρονια με το θερμό μέτωπο (άλλο φιάσκο και αυτό) και μια στα μεσα Γενάρη που στραβα κουτσά κάτι έκανε. Απλά σοβαρή χιονοδιάταξη ουδέποτε δεν ειχαμε. Το 2011-12 ηταν ο απόλυτος προγνωστικός εφιάλτης... Αμα εχεις εσυ δυνάμεις να αντέξεις αυτη την κατάσταση, συνέχισε να περιμενεις τους χειμωνες, χαχα, εγω δεν μπορώ να ακολουθήσω αυτη την παράνοια πάντως...

Μιχαήλ φυσικά να τις ανεβάσεις, αμα τις εχεις. Γενικα ότι υλικό έχεις απο καταιγίδες βαλτο εδω, υπαρχει και ειδικη κατηγορια για φωτογραφιες http://forum.northmeteo.gr/forumdisplay.php?f=14
    Ας γινει ενα αρχειο απο φωτογραφιες παλιων καταιγιδων, εχω και εγω απειρο υλικο διασκοπισμένο στον υπολογιστη απο φωτογραφιες που πρεπει να τις μαζεψω και να τις βαλω, ας κανουμε μια αρχη τουλαχιστον και σιγα σιγα να εμπλουτιζεται και απο άλλα μέλη. Και γενικα ότι άλλο έχετε κατα νου να το ανεβάζετε ή αμα εχετε να προτείνετε κάτι που θέλετε να μπει στο φορουμ. Δυστυχως χρειαζεται μια γενικότερη αναβάθμιση, αλλα εχουν μεινει στα σκαρια πολλα πραγματα, αφενός λογω ελλειψης χρόνου και αφετέρου λόγω μειωμένης κινητικότητας.

Λευτέρη δυστυχώς η κατάσταση ξέφυγε στην Ευρώπη, δειτε και εδω φωτογραφιες απο τις πλυμμήρες http://www.dailymail.co.uk/news/arti...e-Germany.html
    Πραγματικά καποια μακρινά σενάρια που τα περιμέναμε στο μακρινο μελλον βλεπουμε να παιρνουν σαρκα και οστά. Δειτε μονο αυτη την εικονα:

Αυτές οι εικόνες θα γινουν πολύ συχνότερες αμα βγουν τα εφιαλτικά σενάρια περι λιώσιμο των πάγων και ανόδου της παγκόσμιας θερμοκρασίας κατα 3-4 βαθμους. Παντως η ολη κατάσταση για την ώρα θυμίζει λιγο καλοκαίρι 2003, με τις ατέλειωτες πλημμύρες στην Ευρώπη, ελπίζω να μην εχουμε και συνέχεια. Και ολα αυτα συνέβησαν απο την λίμνη που έμεινε στάσιμη στην Κεντρική Ευρώπη, και δυστυχώς τα φαινόμενα θα συνεχιστούν για 1-2 24ωρα ακόμα, και μετά θα ακολουθήσει έντονη αστάθεια, κυρίως στα νοτιότερα τμήματα, αλλα απο οτι φαινεται η κατάσταση θα εχει και συνέχεια, αφου νεος αυλώνας φαινεται να κατεβαίνει στα μέσα της επομενης εβδομάδας. Πραγματικα δεν ξέρω ποσο θα χειροτερέψουν τα πράγματα. Ελπίζω γρηγορα να αλλαξει το μοτίβο γιατι καποια στιγμή θα φάμε τον καύσωνα στην μάπα, μολις ζωηρέψει ο υποτροπικός.
    Καταιγιδούλα τώρα μεσα στον Θερμαικό όπως αναμενόνταν, εριξε και 1-2 ηλεκτρικά, αλλα δεν βλεπω καμια κουρτίνα, οπότε μαλλον ξηρική ειναι...

Senior Member xionoflorina is on a distinguished road
    Περιοχή
    Φλώρινα
    Φτου φτου υποέλεγχο η κατάσταση το πρώτο μισό του Ιουνίου. Έχουμ πει πόσο βασικό είναι αυτός ο μήνας να βγαίνει ανώδυνα. Όσο νωρίς και αν είναι εδώ βρίσκεται η μεγαλύτερη μέρα της χρονιάς και ψυχολογικά και θερμοκρασιακά για σπίτια είναι βασικό να φεύγει χωρίς περίεργες και μεγάλες κόκκινες επισκέψεις όπως το 2007 κ το 2012. Κρίσιμο θα ναι εκεί γύρω στις 10-12 τι θα δείχνει για το δεύτερο μισό αν γλιτώσουμε και κεί πάμε καλά και μικραίνει ο κίνδυνος για νέο 2012 με 60-70 μέρες καύσωνα/όρια καύσωνα. Το 2002 ήταν οι ιστορικές πλημμύρες στην Ευρώπη σε κείνο το πιο βροχερό καλοκαίρι που έχει υπάρξει τόσο εδώ όσο και κεντρική ευρώπη. Το 2003 ήταν ο καύσωνας με τους 20.000 νεκρούς
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη xionoflorina : 04-06-16 στις 02:23
    ΠΟΛΛΑ ΧΙΟΝΙΑ ΝΟΕΜΒΡΗ-ΓΕΝΑΡΗ.ΑΤΕΛΕΙΩΤΑ ΜΕΙΟΝ ΔΕΚΕΜΒΡΗ-ΓΕΝΑΡΗ

Senior Member analipsitasos is on a distinguished road
    Περιοχή
    thessaloniki
    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από orestis333 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν μπορω να ξεγραψω το χιονι νικο ειναι πανω απο της δυναμεις μου..για εμενα καιρικο ενδιαφερον ξεκιναει απο τελη νοεμβρη μεχρι μεσα μαρτη οπου υπαρχουν πιθανοτητες να δω χιονι.γουστα ειναι αυτα τι να κανουμε..κι ας χαλιεμε που δεν χιονιζει..ζω και αναπνεω να δω εναν χαρτη απο αυτους που εβαλε ο μιχαηλ να γινει πραγματικοτητα...κι ας περιμενω μεχρι να πεθανω...
    από αυτά που έβαλε το μεν πρώτο φαίνεται καλό,αλλά κάτι τέτοια με καμία αποκοπή αυλώνα και χαμηλό που σκάει κατευθείαν στο αιγαίο(αν και φαινομενικά σε καλή θέση) δεν μου πολυγεμίζουν το μάτι. το δεύτερο είναι ο κλασσικός εμετός χιονιού δυτικά της θεσσαλονίκης κι εδώ ανατολικός και μυγάκια. εκεί στην ιωνία ίσως και να χιονίζει. στην πόλη ούτε κατά διάνοια δε χιονίζει με αυτό

---------- Post added at 03:10 ---------- Previous post was at 03:07 ----------

χθες κατά τις 5 παρά έριξε λίγες ψιχάλες εδώ πέρα. δεν είδα να το αναφέρει κανείς,αλλά ήμουν ξύπνιος και τις άκουσα. στην αρχή φαινόταν ότι το πάει για δυνατή βροχή,αλλά έμεινε στις ψιχάλες(βράχηκε και ο δρόμος στιγμιαία όπως όταν ποτίζεις)

---------- Post added at 03:16 ---------- Previous post was at 03:10 ----------

Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από xionoflorina Εμφάνιση μηνυμάτων
    Φτου φτου υποέλεγχο η κατάσταση το πρώτο μισό του Ιουνίου. Έχουμ πει πόσο βασικό είναι αυτός ο μήνας να βγαίνει ανώδυνα. Όσο νωρίς και αν είναι εδώ βρίσκεται η μεγαλύτερη μέρα της χρονιάς και ψυχολογικά και θερμοκρασιακά για σπίτια είναι βασικό να φεύγει χωρίς περίεργες και μεγάλες κόκκινες επισκέψεις όπως το 2007 κ το 2012. Κρίσιμο θα ναι εκεί γύρω στις 10-12 τι θα δείχνει για το δεύτερο μισό αν γλιτώσουμε και κεί πάμε καλά και μικραίνει ο κίνδυνος για νέο 2012 με 60-70 μέρες καύσωνα/όρια καύσωνα. Το 2002 ήταν οι ιστορικές πλημμύρες στην Ευρώπη σε κείνο το πιο βροχερό καλοκαίρι που έχει υπάρξει τόσο εδώ όσο και κεντρική ευρώπη. Το 2003 ήταν ο καύσωνας με τους 20.000 νεκρούς
    2002 έτυχε όλο το καλοκαίρι να είμαστε οικογενειακώς συνέχεια από ταξίδι σε ταξίδι. ε αυτό το πράγμα που βιώσαμε από μέσα ιούλη και μετά δεν είχε προηγούμενο. ιούλιο μια καταιγίδα που πλημμύρισε η καβάλα(στην κυριολεξία). αύγουστο παρότι πέσαμε σε έναν ψιλοκαύσωνα και ήμασταν πελοπόννησο,αργότερα προς τα τέλη του τα ίδια με την καβάλα. πλημμύρες στην πάτρα. κάθε μέρα. και το αποκορύφωμα τέλη αυγούστου-αρχές σεπτέμβρη στην αθήνα για μια βδομάδα κάθε μέρα καταιγίδα με χαλάζι στις 4 με 5 το απόγευμα. το θυμάμαι σαν σήμερα,γιατί πάντα μας έπιανε την ώρα που φεύγαμε από το μαγαζί που τρώγαμε για να πάμε στο ξενοδοχείο. ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ λέμε. ούτε θεσσαλονίκη δεν το έχω δει αυτό καλοκαιριάτικα.

Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Εγώ ημουν απικο Τασο μπας και βγαλω κανα ηλεκτρικο αλλα δεν καταφερα, αφου εριξε ελάχιστους. Tελικά η χθεσινοβραδυνή καταιγιδούλα ανατροφοδοτήθηκε στον Θερμαικό και έριξε κατι λιγα κυρίως στα δυτικοτερα τμηματα, Ωραιόκαστρο 2.8 χιλιοστα, Ιωνία 2 χιλιοστα, Ευκαρπία 0.8 και Σίνδος 0.6, στα υπόλοιπα τμηματα έριξε απλα καποιες σταγόνες και έβρεξε δρόμους, ενω ειχαμε και μερικά ηλεκτρικά. Καλύτερο πέρασμα θα έχουμε αύριο το βράδυ οπότε εκεί ενδεχομένως θα βραχει και η πόλη.

Σωτήρη ναι ειναι μεγάλο ζήτημα αυτό, το πρωτο μισο του Ιούνη την σκαπουλάρουμε να μην πω μεχρι τις 20 τουλάχιστον αφου αυτη η κυκλοφορία όπως ειπα και πριν δεν αλλάζει μεσα σε λιγες μέρες. Εξάλλου οταν βλεπεις ensembles Ισπανίας έτσι:

η φάση ειναι τελειωμένη για καύσωνες εδω. Τελικα οπως υποθέσαμε ο Ιούνης φαινεται να παει πακέτο με τον Μάη στην κυκλοφορία. Μάλιστα το ερχόμενο Σ/Κ φαινεται να τρώμε την φάση της Κεντρικής Ευρώπης εδωπερα, με την λίμνη να κεντράρει πάνω μας και δευτερεύοντα τραφάκια να μας επισκέπτονται καθε μέρα. Γενικά η περίοδος 10-15 Ιούνη ειναι αρκετά ύποπτη, θα πρεπει να την παρακολουθήσουμε την φάση. Πάντως η Κεντρική Ευρώπη θα εχει σοβαρό πρόβλημα αν συνεχιστει αυτη η κατάσταση, δειτε τι φερνει ο Ατλαντικος:

O τζίφος απο την άλλη τα δίνει εδώ όλα, αλλα γενικά φαινεται ξεκάθαρα η κυκλοφορία οτι δεν εχει διαθέσεις για καύσωνες ακόμα.

Τελικα επειδη μάλλον ξεχνάμε εύκολα, με μια γρηγορη αναζήτηση πλυμμήρες ειχαμε και το 2013:
    http://tvxs.gr/news/ευρώπη-eop/τουλά...πη-φωτό-βίντεο
    απλα τοτε επιασε τα ανατολικότερα τμήματα, Τσεχια, Πολωνια, Αυστρία, Ουγγαρία. Τελικά το 2002 ηταν οι πλυμμήρες στην Ευρώπη, εχει δικιο ο Σωτήρης, το 2003 ηταν με τους καύσωνες. Καλα εκεινο το 2002 νομιζω ειναι το πιο κουλο καλοκαίρι που ζησαμε. Τάσο μην πας μακριά, εχεις δει εσυ μεσα στο κατακαλόκαιρο 15 Ιούλη να κανει καταιγιδα στην Αθήνα και να εχουν πλημμύρες, νομιζω 120 χιλιοστα ειχε ριξει τοτε σε καποιους σταθμους, επισης αναλογη κατασταση εγινε και τον Σεπτέμβρη που επι 1 εβδομαδα εβρεχε συνέχεια στην Αθήνα, αφου το βιωσες και ο ιδιος καταλαβαινεις καλύτερα για τι κατάσταση μιλάμε. Εδω να μου πεις μεχρι και στα νησια εβρεχε τοτε, τα ηπειρωτικα θα την γλιτωναν. Καλα για εδω ας μην μιλησουμε καν, ο Ιούλης του 2002 περισσοτερο Μαη θυμιζε με εντονη ψυχρα ενω εκανε και μια σφοδρη καταιγιδα με ενα καθοδικο που χτυπησε 100 χιλιομετρα και εκανε μικροζημιες. Εκεινη η κατάσταση τότε γενικα οφειλονταν σε μια ανωμαλία στους μουσώνες της Ινδίας, που για καποιο λογο ειχαν μετατοπιστει και ηταν πιο εξασθενημένοι με αποτέλεσμα να επηρρεαστει η κυκλοφορία ευρύτερα. Μελτέμι δεν ειχαμε σχεδον καθόλου, οι λιμνες βολταριζαν ανενόχλητες στην Ευρώπη και φυσικά και στην Ελλάδα, και παρέμειναν στάσιμες για μέρες, για αυτο ειχαμε και αυτες τις καταστάσεις.
    Βαζω ενδεικτικα λιγο καποιους χαρτες για να παρτε μια ιδεα τι επικρατησε τοτε:

Δειτε κυκλοφορια για μεσα Ιουλίου:

ΠΟΛΕΜΟΣ:

Δειτε Γαλλια πως εγκλωβισε την λίμνη για μερες:

Και μετα φυσικα η σειρα μας:

Ξανα αυλωνας Ευρωπη:

Και σειρα η Ανατολικη Ευρωπη αυτη τη φορα:

Και φυσικα αρπαξαμε και εμεις μετα:

Ξανα Δυτικη Ευρώπη:

Και ξανα εμεις:

Εδω ηταν νομιζω που εχωνε η Αθηνα καθημερινα:

Δειτε εδω τι εβγαλε μετα Σκανδιναβικο χαχαχα:

Εδω υπηρχε συνεχής αστάθεια αφου ειχαν λιμνασει ψυχρες μαζες, και με την κυκλοφορια που υπηρχε τις τροφοδοτούσε συνέχεια. Δεν πολυφαινονται τα αιτια σε αυτους τους χαρτες βεβαια, αλλα μια γενικη εικονα μπορουμε να παρουμε, αφου ειμασταν συνεχεια στις ράχες των αντικυκλώνων. Πραγματικα δεν ξερω αν αυτο το καλοκαίρι μπορει να επαναληφθεί ξανα στην Ευρώπη, αφου στην κυριολεξία δεν άφησε κανέναν απέξω οσον αφορα τις βροχες. Εκανε και καποιες ζεστουλες στο ενδιάμεσο βεβαια, αλλα μπροστα σε αυτα τα τέρατα, δεν τις εδινε κανείς σημασία.

Senior Member orestis333 is on a distinguished road
    Περιοχή
    ΙΩΝΙΑ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ
    Χαχα ρε νικο ποσους χαρτες εβαλες κουραστηκα να βλεπω...ξερεις τι μου δειχνεις νικο σχετικα με το χιονι.οπως ειναι ενας καψουρης που τον παρατησε μια γκομενα και μεσα του καιγεται αλλα δεν το δειχνει..χαχα ετσι εισαι κι εσυ καρακαψουρης αλλα ντεμεκ δεν σε νοιαζει..

Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Χαχα αφου το καλοκαίρι περισσότερο ενδιαφέρον εχει πλέον, έτσι κατάντησαμε Τον χειμώνα ουτε κατα διάνοια δεν βγαινουν τετοιες διατάξεις, ή θα τις βλέπουμε στο CFS ή θα τις δειχνει στις 400 ωρες απλα να μας συγκινήσει λίγο. Ε για το χιονι πλεον πεστο οπως θες, εγώ απλά δεν μπορούσα να συνεχίσω έτσι, γιατι μου καταρράκωνε την ψυχολογία αυτο το πράγμα, ειδικά μετα τις πρωτες φολες, ξερεις πως ενοιωθα, σαν να ειχα σκοτώσει άνθρωπο. Και μετά δεν μιλιόμουν, και μου λεγαν τι εχεις και τι εχεις και αντε κατσε εξηγα μετα οτι ενα βρωμομοντέλο σου μάμησε την ψυχολογία και εκει που ετοιμαζόσουν για πάρτυ, ηρθε κηδεία. Εσυ δεν τα πέρασες αυτά και απο την μια καλύτερα, γιατι εγω με την πρόγνωση ασχολούμαι απο το 1998, οπότε καταλαβαίνεις οτι ουτε κανενας νέος ήμουν, ούτε πίστευα καθε μοντέλο της μετρητοίς, και μεχρι το 2006 ολα βαιναν καλως, οταν εβγαζε χιονια τον εφερνε, οταν εδινε φολα το ξεραμε εξαρχης. Απλα οταν βλεπεις να επιμενει κατι τοσο πολυ, και μαλιστα δεν το εδινε ενα μοντελο μονο, εκει λες οτι κατι παιζει εδώ. Και πραγματικα δεν ηθελα να το πιστέψω, πριν βγαλω διθυρραμβους ηθελα να κλειδώσω πρώτα εγώ την πρόγνωση που θα έβγαζα, αλλα τοτε τα στοιχεια ηταν κόλαφος, μιλάω για το 2007 τωρα. Και επειδη εξω απο τον χωρο πολλα λεγονται, εχω αποθηκεύσει τι εδιναν τα μοντελα τοτε, 3 μερες πριν. Ιδου:

Kαι αν πεταχτει κανεις εξυπνος και πει οτι ετρεχε μονο του το κυριο, ναι, αυτος ο προβληματισμος υπηρχε αλλα σε τοσο κοντινες ωρες το κυριο εχει μεγαλύτερη βαρύτητα αφου τρεχει σε μικροτερη ανάλυση οπότε κάτι είδε. Και οταν μετα ακολουθησαν και τα ensemble:

Λεμε παει ο χιονιας κλειδωσε στην ψυχρα ενα 20αρικο θα το ριξει, καλα εκεινα τα 80-100 εκατοστα τα μαζεψε, αλλα εδινε εναν αξιοπρεπη χιονια. Και τελικα μετα τι εγινε... Ιδου:

Τα μαζεψε το κυριο...Και τα 120 εκατοστα κατεληξαν σε αυτη την τραγωδια 48 ωρες πριν το χιονι:

Και φυσικα δεν εριξε ουτε αυτα αφου τελικα κλειδωσε στα 2-3 χιλιοστα η φαση που αμα τα εριχνε θα βλεπαμε ενα 5ποντακι. Απλα μετα ειχε και δευτερο χιονι απο πισω με εγκλωβισμο, που φυσικα ουτε εκει εκανε τιποτα αφου ξεκινησε με χιονι και το γυρισε. Και εκτος απο το 2007 βαλε και ποσες καζουρες ειχαμε μετα. Και μετα μου λες εσυ Ορεστη, να περιμένω τους χειμώνες και τα χιονια, οταν βλεπεις σε καποιες περιοχες ποσο εύκολα το ριχνει και τρωνε 2-3 50ποντα μεσα σε ενα μηνα, και εμεις καθομασταν και ξενυχτουσαμε τοτε για αυτη την αηδια. Για αυτο ειπα οτι τελειωσα με αυτη την ιστορια, και γκομενα να ηταν οσο καψουρα και να ειχα θα την αφηνα, για να βρω την ηρεμία μου. Απο δω και περα ειπαμε αμα φερει σωστη διαταξη χιονιά και οχι βλακειες με ανατολικους, εγκλωβισμους και ιστοριες, τοτε θα το κοιτάξω και θα το αναλυσω, αλλιως απλα θα παραθετω ψυχρα την προγνωση, όπως κανω τα τελευταία χρόνια... Για αυτο πλεον καταιγίδες και πάλι καταιγίδες, τουλάχιστον ειναι ενα καιρικο φαινόμενο που ουδέποτε μας εγκατέλειψε...

Δικαιώματα - Επιλογές

• Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας