+ Απάντηση στο θέμα
Σελίδα 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 1 2
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 11 έως 15 από 15
    Snow Admin Northmeteo is infamous around these parts
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Χαχα καλά σοβαρά μιλάς έβαλε τόσο χιόνι το 95;;; Tότε συμβαίνουν τα εξής τινά, απο οτι ειπες ειναι απο 14-15 Γενάρη οι φωτογραφίες, οπότε είτε στις 16 που ειναι τραβηγμένη η δορυφορική το είχε λιώσει όλο το χιόνι, πράγμα τελείως κουλό αφου ειχε ψύχος εκεινη την ημέρα, και δεν γινεται να ελιωσε μόνο απο Καλλικρατεια και κατω. Η άλλη περίπτωση ειναι οι φωτο να ειναι τραβηγμένες απο άλλον χιονιά, και η τριτη περίπτωση ειναι να ειναι λαθος η δορυφορική πράγμα διολου απιθανο αφου δειχνει τον μεσογειακο τροπικό κυκλώνα στις 16 Γενάρη του 95 που σε εκεινο το σημειο την ημέρα εκείνη ειχε υψηλες πιεσεις. Το πιθανοτερο ειναι να ειναι τραβηγμενη στις 14 Γεναρη η δορυφορική. Η παρακατω ειναι στις 15 Γεναρη παντως το μεσημερι, που δειχνει τον κυκλωνα πιο ανατολικα απο την προηγουμενη δορυφορικη:

Που πρεπει και αυτη να ειναι λαθος γιατι δειχνει τον κυκλωνα στο σταδιο της γεννεσης. Γνωμη μου η παραπανω δορυφορικη ειναι στις 13 Γεναρη το μεσημερι και η πρωτη που εβαλα ειναι στις 14, ειχε κανει ενα ντου σε χιονι απο το βράδυ της 13ης μεχρι το πρωι της 14ης, όπου και άνοιξε πρόσκαιρα ο καιρός το μεσημέρι (όπου και τραβήχτηκε η δορυφορική), τότε τα Μουδανια μάλλον φάγαν βρόχα, και μετά έκανε το 2ο ντου απο το απογευμα της 14ης μέχρι το μεσημερι της 15ης όπου και μετά σταδιακά ο καιρός βελτιώθηκε.

Ας το δούμε και εδώ, ξημερώματα 13ης Γεναρη:

Πρωι 13ης:

Μεσημερι 13ης:

Απογευμα 13ης:

Ξημερωματα 14ης:

Πρωι 14ης:

Μεσημερι 14ης:

Απογευμα 14ης:

Ξημερωματα 15ης:

Πρωι 15ης:

Μεσημερι 15ης:

Απογευμα 15ης:

Αν και δεν βγαινει και πολυ ακρη με τους χαρτες υετου γιατι ειναι σε μεγαλη αναλυση, αλλα μια γενική εικόνα μπορούμε να έχουμε απο την ένταση και την έκταση. Πάντως το μεσημερι της 16ης που ειναι και καλα τραβηγμενη η δορυφορική εχει αυτο:

Πάντως κυκλώνα με 1020 πιεση δεν εχω δει ποτε...

Οπότε Δημήτρη αν μπορεις να ελέγξεις ποτε ακριβώς ειναι τραβηγμενες οι φωτογραφίες την 14η ή την 15η Γενάρη, γιατι συμφωνα με την θεωρια μου που ανελυσα πριν την 14η τα Μουδανια ειχαν βροχή μέχρι το μεσημέρι, και την 15η μαλλον στον 2ο γυρο πρεπει να τα εριξε, ουσιαστικά απο το απογευμα της 14ης και μετα, οπότε πολύ πιθανον οι φωτο να ειναι τραβηγμενες το μεσημερι της 15ης... Γιατι βλεπω δεν εχει και πολυ χιονι, κανα 10-15ποντακι εχει, εδωπερα επειδη εριχνε μια μερα παραπανω, ειχαμε σχεδον 40ποντο. Λεπτομέρειες θα πει κανεις, αλλα καλό είναι να ξέρουμε γιατι εχουν ειπωθεί πολλά και διάφορα για εκείνο τον χιονιά, που βλέπω οτι τελικά δεν στέκουν.
    Για παραδειγμα ειχα ακουσει οτι ο χιονιας του 95 επηρρέασε οριακά την Θεσσαλονίκη, ήταν ουσιαστικά μια παρομοια κατάσταση με τον Φλεβάρη του 2012, που τότε η Σίνδος είχε 30 ποντους και στην πόλη έβρεχε με ανατολικό. Και το 95 είχε γίνει το ιδιο πραγμα με την διαφορα οτι το οριο ηταν τοτε καπου στην Θέρμη και τα Βασιλικά, που εκει ειχε βροχή και στην πόλη χιόνιζε με ΒΔ. Και υποθέσαμε οτι λογω ανατολικού θα έβρεχε και στην Χαλκιδική, αλλα αυτό ίσως να μην στεκει τελικά ή να στέκει εν μέρει. Για αυτο αν μπορεις να μαθεις ποτε ειναι τραβηγμενες οι φωτογραφιες, θα ξεκαθάριζαν αρκετά...

Senior Member MetFM is on a distinguished road
    Περιοχή
    Νέα Μουδανιά Χαλκιδικής
    συζητησα με 2 ατομα για την ημερομηνια, γιατι τις φωτογραφιες τις κρατησα και εγω αρκετες ημερες. αυτος που τις τραβηξε μου ειπε οτι ειναι ιανουαριος 95 100% . αλλα δεν θυμοταν την ημερομηνια ακριβως. μετα εγω ειδα χαρτες και το αρχειο μου που συμφωνουσαν για χιονια εκεινη την περιοδο. δευτερο ατομο απο μουδανια που ειναι τρελαμενο με το χιονι μου ειπε την ημερομηνια 14 ιανουαριου γιατι εκεινη την ημερα εχει τα γενεθλια του και το θυμοταν πολυ καλα. εκεινα τα χρονια η χαλκιδικη ηταν τελειως αγνωστη και ειδικα τον χειμωνα, ποιος να κατσει να ασχοληθει με τον καιρο.

Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Τότε θα έγινε το εξής Δημήτρη, γιατι το διασταύρωσα και με άλλες πηγές. Στο πρωτο μπασιμο που εγινε στις 13 Γεναρη το βραδυ χιονισε παντού μέχρι και την Χαλκιδική αφου ειχε ΒΔ:

Εδώ μάλιστα χιόνισε οριακά μέχρι και τα βορεια προάστεια της Αττικής. Μετά καθώς το χαμηλό κινούνταν ΒΑ θα πρέπει στην Χαλκιδική να γυρισε ανατολικός ο άνεμος και να μπήκε στον θερμό τομέα οπότε απο Καλλικράτεια και κάτω το γύρισε σε βροχή απο τις 14 το απόγευμα και μετά. Οπότε έτσι στέκει και η ημερομηνία του Δημήτρη που λεει οτι ειναι απο 14 Γεναρη οι φωτο, και η δορυφορική που δειχνει απο Καλλικράτεια και κάτω τίποτα στις 16 Γενάρη, σε περίπτωση που ειναι αληθινή τελικά, που τώρα που το σκέφτομαι παίζει να ειναι αφου το προηγουμενο 3ημερο δεν υπηρχαν πουθενα ανοιγματα, θυμαμαι οτι ο χιονιάς ξεκίνησε στις 13 το απόγευμα και σταμάτησε ξημερώματα της 16ης. Δηλαδή χιονιζε 3 ημερες απλά κατα διαστήματα έκοβε η ένταση, αλλα ανοιγμα δεν ειχε, οπότε μάλλον αυτή ειναι η σωστή θεωρία.

Senior Member MetFM is on a distinguished road
    Περιοχή
    Νέα Μουδανιά Χαλκιδικής
    βασει του δικου μου αρχειου εντελως ενημερωτικα στην αθηνα τοτε -για 14-16 ιανουαριου 95 ειχαμε βοριαδες και βροχες. στην νεα ερυθραια που εμενα τοτε. 300 μ. υψομετρο.χιονι δεν ειδαμε τοτε εμεις.

Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Είχες όμως βροχή με βοριάδες και 2 βαθμούς ελάχιστη οπότε απο τα 400-450 και πάνω μάλλον θα χιόνιζε. Απλά ξέρω οτι χιόνισε στα βόρεια της Αττικής, υψόμετρα δε ξέρω αλλα με αυτά τα δεδομένα σίγουρα Διόνυσοι, Βίλια κτλ θα χιονίστηκαν, οπότε όντως στέκει να χιόνιζε μέχρι την Χαλκιδική, βασικά μέχρι και την Θεσσαλία θα πρέπει να χιόνιζε στα τελείως πεδινά, απλά μετά το γύρισε σε βροχή εκεί.

Δικαιώματα - Επιλογές

• Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας